“Adalet yerini bulacak”

“Adalet yerini bulacak”
Bir Yıl önce DPÜ Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Bel fıtığı Şikâyeti dolayısıyla ameliyata alınan Ali Çolak , Beyin Cerrahi Uzmanı Op.Dr. R. A.tarafından ameliyat edilmiş, ancak ameliyat sonrası hayatını kaybetmişti.
 
     Bir Yıl önce DPÜ Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma  Hastanesinde Bel fıtığı Şikâyeti dolayısıyla ameliyata alınan Ali Çolak , Beyin Cerrahi Uzmanı Op.Dr. R. A.tarafından ameliyat edilmiş, ancak ameliyat sonrası hayatını kaybetmişti.
     Ali Çolak'ın öğretmen oğlu Murat Çolak  ve kızı Münevver Cantürk “Babamı  1 yıl önce muayene eden doktor ameliyat olması gerektiğini  belirterek,  ‘korkulacak bir durum yok , merak etmeyin kısa sürecek bir bel fıtığı  ameliyatı sonrası ağrılarından kurtulacak ve hastaneden sapasağlam çıkacak’ demişti. Ancak ameliyat sırasında atar damarını kesip babamın iç kanama geçirmesine sebep olmuştu. İç kanamayı ameliyat sırasında fark etmeyip, ameliyatın sonunda anestezi doktorunun uyarısı sonrası damarı yanlışlıkla kestiğini anlamış ve babamın karnını yararak iç kanamayı durdurmaya çalışmış ama müdahalede geç kaldığı için maalesef babamı kaybettik."dedi. 
 Öğretmen Murat Çolak ve kızı Münevver Cantürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Babamın sapa sağlam 3 gün önce hastaneye yürüyerek getirmiştik, ne yazık ki babamı kefenleyip buradan çıkardık. Nasıl oldu anlayamadık hemen durumdan şüphelendik ve Savcılığa doktor hakkında şikayet de bulunduk. Babamın otopsisinin yapılmasını istedik. Bize verilen ölüm nedeni belgesinde  ‘Batın içi büyük damar yaralanmasına bağlı batın içi kanama ve şok’ diye yazıyordu.”
 
1 YIL SONRA GELEN ADLİ TIP RAPORU NE DİYOR? DOKTOR GÖREVİNE BAŞLATILDI.
55 Yaşında basit bir ameliyat sonucu hayatını kaybeden Ali Çolak'ın bilirkişi ve Adli Tıp raporlarında "Ameliyatı yapan Beyin-cerrahi uzmanı R. A.'nın bir kusur atılamayacağı" belirtilmiştir. Konularında uzman olan Profesörlerden oluşan kurul raporunda şu görüşler yer almıştır: "Lomber disk hermisi (bel fıtığı) ameliyatlarında, lokalizasyon ve damar komşuluğu nedeniyle damar yaralanmaları ve buna bağlı kanamalar ameliyatın bir komplikasyonudur. Ameliyatı yapan beyin-cerrahi uzmanı Op.Dr.R.A.'nın bir kusur atılamaz" denilmiştir.
 Amelyat sonrası ölüm olayını soruşturan Cumhuriyet Savcılığı "kovuşturmaya gerek olmadığına" karar verdiği açıklanmıştır.
Cumhuriyet Savcılığı kararında şu görüşlere yer verdi: "CMK'nin 172/1 maddesi gereğince Adli Tıp raporu ile  Op.Dr.R. A. ölüm olayında kusurlu görülmediği için ‘Kovuşturmaya gerek olmadığına karar verilmiştir. Bu kararımıza 15 gün içinde Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde itiraz hakkı vardır"denilmiştir.
 
HUKUK MÜCADELESİ BAŞLIYOR.
ÖĞRETMEN OĞLU MURAT ÇOLAK " CUMHURİYET SAVCILIĞI’NIN BU KARARINA VE ADLİ TIP RAPORLARINA  İTİRAZ ETTİK" DEDİ.
   55 yaşında ölen Ali Çolak'ın öğretmen oğlu Murat Çolak ve kızı Münevver Cantürk "Babamın öldüğü gün Cumhuriyet Savcılığı’ndan bize verilen ‘Batın içi büyük damar yaralanmasına bağlı iç kanama sebebiyle ölmüştür’ şeklindeki raporla, 1 yıl sonra verilen rapor çelişkilidir. Bu nedenle biz hem Cumhuriyet Savcısı’nın takipsizlik kararına hem de ‘Ameliyatı yapan doktor R. A.'ın kusuru yoktur" şeklindeki Adli Tıp raporuna  Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde avukatımız vasıtasıyla itiraz ettik. Hastaneye yürüyerek giren babam ‘sapasağlam çıkacaksın’ diyen doktorun hatası ile hayatını kaybetti. Adaletin tecelli etmesini istiyoruz. İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz" dedi
 
    BEYİN CERRAHİ UZMANI R. A.’YA GÖREVİ İADE EDİLDİ VE GÖREVE BAŞLADI.
Ölüm olayının ardından görevden alınan Op.Dr.R. A.  Adli Tıp ve Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararı sonucu 1 yıl uzak kaldığı mesleğine iade edildi. DPÜ Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki görevine iade edilen Op.Dr.R. A. bu konuda konuşmak istemediğini söyledi (İLB)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com