"Adalete bir düğüm daha atıldı"

"Adalete bir düğüm daha atıldı"
CHP Lideri, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan seslendi...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KCK soruşturması çerçevesinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağıran İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya’nın soruşturmadan alınmasını “Dokunan yanmaya devam ediyor. AKP adalete bir düğüm daha atmıştır” sözleriyle değerlendirdi.

Kılıçdaoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da “Dosyanın savcıdan alınması AKP yargısının ne kadar tarafsız ve bağımsız olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Dokunan yanmaya devam ediyor.

AKP adalete bir düğüm daha atmıştır. Bu AKP’nin yargısıdır diyorduk bizi eleştiriyorlardı. Bir kez daha haklılığımız ortaya çıkmıştır.

CHP’li belediyelerde çalışanlar, öğrenciler, gazeteciler tutuklanınca yargı bağımsız oluyor AKP’ye dokununca savcıya el çektiriliyor.

Bu olay AKP yargısının, Özel Yetkili Mahkemelerin meşruiyetini tamamen ortadan kaldırmıştır. Tutuklama kararları meşruiyetini yitirmiştir” ifadelerini paylaştı.

"Çete yetkisi veriliyor"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İTÜ Evi’nde verdiği konferansta AKP Isparta Milletvekili Recep Özel tarafından hazırlanan MİT Kanununda değişiklik öngören teklifi eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT Kanununda değişiklik öngören teklifin devleti çeteleştireceğini belirterek, “Bu kanun Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a devlet içinde özel çete kurma yetkisi veren kanundur. Bu kanun teklifini yapmak nedir biliyor musunuz; yapıp kabul edip yasalaştırmak bütün devleti ve sistemi illegal hale getirmek demektir. Git şunu vur, şunu öldür meraklanma ben izin vermediğim sürece kimse seni yargılayamaz” dedi.

“HUKUKU KATLETMEK”

CHP Genel Başkanı şöyle dedi:
“Kimse kusura bakmasın, adam görevlendirecen, gidecek işlerin içine girecek, savcı onu sorgulamaya başlayınca onun savcının elinden nasıl kurtarırım diye özel yasa çıkaracaksın, bunun adı hukuku katletmektir.

“ERDOĞAN EN BÜYÜK HATASINI YAPMAK ÜZERE”

“Sayın Recep Tayyip Erdoğan hayatının en büyük hatasını yapmak üzere. CHP olarak açıkça söylüyoruz, özel yetkili mahkemeleri gelin kaldıralım. Bu rezalete Türkiye’de son verelim. Hukukun üstünlüğüne inanalım, yargıçlara güvenelim, yargıçlar siyasi otoritenin emrinde olmasın. Yargıçlar bağımsız olsunlar, vicdanlarının sesini duyarak karar versinler. Onların verdiği karar halkın vicdanında kabul görsün. Herkesin bağımsız yargılanma hakkına saygılıyız. Bizi isimler ve unvanlar ilgilendirmiyor. Kim olursa olsun. Genelkurmay Başkanı da olur, MİT Müsteşarı da olur, Yargıtay Başkanı da olur, Danıştay Başkanı da olur, Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı da olur. Hukukun üstünlüğü içerisinde hiç kimse yargılanmaktan korkmamalı, özgüveni olmalı insanların. Ben bağımsız yargının önüne çıktığım zaman hakkımı ben oradan alırım diyebilmeli.”

“ÖZEL YASA ÇIKARACAKSIN”

“Biz hukuktan yanayız, adaletten yanayız, bağımsız yargıdan yanayız ama kendi özel temsilcini savcıya sorgulatmamak adına yazdırdığın, yaptırdığın kanun teklifini de biz kabul etmiyoruz. Bunun da yeryüzünde bir örneği yoktur. Kimse kusura bakmasın, adam görevlendirecen, gidecek işlerin içine girecek, savcı onu sorgulamaya başlayınca onun savcının elinden nasıl kurtarırım diye özel yasa çıkaracaksın, bunun adı hukuku katletmektir.
Kanun teklifinin kişiye özel kanun olmasının çok ötesine devlet açısından korkunç bir şeydir bu. Böyle bir anlayış olabilir mi?”

“ERDOĞAN’A DEVLET İÇİNDE ÇETE KURMA YETKİSİ VEREN KANUN”

Kanun teklifini okuyan CHP Genel Başkanı, “Bu ne demektir bu kanun Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a devlet içinde özel çete kurma yetkisi veren kanundur.

Böyle bir rezalet dünya hukuk tarihine girecektir. Bu yasa çıktığı zaman bunun hesabını kimse veremez. Hukuk adına veremez. Bu yasaya evet diye el kaldıranlar kendi çocuklarına hesabını veremezler. Sen nasıl hukuku katlettin diye soracaklardır” dedi.

“GİT ŞUNU VUR, ŞUNU ÖLDÜR...”

Son 40 günde yaşanılan en tehlikeli, en trajik olayın bu olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Bu kanun teklifine evet diyecekler tarih önünde sorumluluktan kaçınamazlar. Bu kanun teklifini yapmak nedir biliyor musunuz, yapıp kabul edip yasalaştırmak bütün devleti ve sistemi illegal hale getirmek demektir. Git şunu vur, şunu öldür meraklanma ben izin vermediğim sürece kimse seni yargılayamaz. Devleti çeteleştirmektir” dedi

CHP Genel Başkanı, şöyle devam etti:
“CHP olarak diyoruz hukukun üstünlüğü için ne varsa getirin, çağdaş ülkelerde ne varsa getirin, size her türlü desteği vereceğiz. Herkesin güvencesi hukuk olmalıdır. Benim güvencem Başbakan olmamalıdır, benim güvencem falan işadamı olmamalıdır, benim güvencem falan yer olmamalıdır. Benim güvencem hukukun üstünlüğü olmalıdır.”

“PARLAMENTODA BUNU DİLE GETİRECEĞİZ”

“Biz CHP olarak parlamentoda bunu dile getireceğiz, mücadelemizi yapacağız, ama bu mücadele sadece bize düşmüyor” diyen Kılıçdaroğlu, şu çağrıyı yaptı:

“İşçi sendikalarına sesleniyorum, memur sendikalarına sesleniyorum, sivil toplum örgütlerine sesleniyorum devletin illegal olmasını istiyorsanız buna destek verin, hayır devlet hukukun üstünlüğü içinde görev yapar yasa dışı işlemlere devlet izin vermez diyorsanız CHP’nin söylediklerinin yarısını söyleyin. Tamamını söylemekten belki korkarsınız ama yarısını söyleyin.

Herkesi göreve davet etmek bizim boynumuzun borcudur. Bu daveti buradan bir aydınlar ocağında sizlerin huzurunuzda yapıyorum.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com