"Adam ol, koltuktan ayrıl"

"Adam ol, koltuktan ayrıl"
Kılıçdaroğlu, Niğde'nin Ulukışla ilçesinde hayırsever Ali Demir'in annesi adına yaptırdığı 200 yataklı Fadik Demir Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu ve babası adına yaptırdığı Hacı Ali Demir Halk Kütüphanesi'nin açılışını yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun'da yaşanan sel felaketini anımsatarak, "Dere yatağına gider Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konut yapar, insanlar ölür. Sorumluluğu olan, koltuğuna yapışmış oradan kalkmaz. Bu kadar yüzsüzlük olur mu arkadaşlar. Sorumluluk sendeyse adam ol o koltuktan ayrıl" şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, açılış öncesinde yaptığı konuşmada, eğitimin önemine işarete ederek, "Eğitime yapılan yatırım dünyanın en verimli yatırımıdır. Eğitimin temel özelliği özgürce soru sorma, hayatı, dünyayı sorgulama hakkını kazandırmaktır. Eğitim köle düzenini yaratmak için verilmez. Eğitim dünyayı sorgulamak için verilir" dedi.

Soru sormak ve sorgulamanın insanın yaratılışından geldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Çocuk sahibi olan anne ve babalar bilir. Çocuk dillendiğinde en çok, soru sorar, çevresini, insanları tanımak ister. Allah vergisidir bu. Madem çocuğun bu yetisi var, eğitimle bu pekiştirilir. Eğitimle daha güzel bir noktaya getirilir. Eğitimle geleceği görürken, çevresini görür. Dünyayı sorgular, insan haklarını sorgular. Eğitim insana bunu verir. Eğer bir toplumun kadınları okur, kadınları kültür sahibi olur, yüksek düzeyde kültüre sahip olursa, siz o toplumu eğitmiş olursunuz. O nedenle kadının okuması çok önemlidir. Kadınları okumayan bir toplum gelişemez, yüksek kültür düzeyini yakalayamaz. O nedenle kız öğrenci yurdu çok çok önemli, emeği geçenleri kutluyorum" ifadesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin çok basit bir sorununun 80 yıldır çözülemediğini anlatan Kılıçdaroğlu, çocuğu üniversiteyi kazanan ailelerin, çocuklarının nerede kalacağı endişesini yaşadığını belirtti.

Öğrenci yurdu sorununun çözülmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Niçin öğrenci yurdu sorunu çözülmez? Düşünün, bir felaket yaşadık Samsun'da. Dere yatağına gider Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konut yapar, insanlar ölür. Sorumluluğu olan, koltuğuna yapışmış oradan kalkmaz. Bu kadar yüzsüzlük olur mu arkadaşlar. Sorumluluk sendeyse adam ol o koltuktan ayrıl. TOKİ, dere yatağına konut yapacağına üniversite kampüslerine yurt yapsın. Elini tutan mı var. "TOKİ'nin böyle bir görevi var' diyorlar. Görevi varsa neden görevini yerine getirmiyor. Eğer 6 ay içinde hükümet söz versin bu ülkede yurt sorunu çözülür. Çözmüyorlar, kim çözmeye kalkıyor? Bu ülkenin namuslu insanları. Onlardan birisi de burada. Kendisini yürekten kutluyorum." 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com