Adana Kozan'da kayıp işçiler aranıyor

Adana Kozan'da kayıp işçiler aranıyor
Adana'nın Kozan İlçesi'ndeki Gökdere Köprü Barajı Derivasyon Tüneli'nin kapağının patlaması sonucu suya kapılarak kaybolan 7 işçiden bir haftadır haber alınamazken, arama çalışması aralıksız devam ediyor.

24 Şubat'ta barajın derivasyon tünelinin kapağının patlaması sonucu kaybolan işçiler Latif Değirmenci, Erdal Demirelli, Mehmet Yılmaz, Hasan Bolat, Veli Damaksız, Selahattin Aral ve Necmettin Karayiğit'i arama kurtarma çalışmasına bugün sabah erken saatlerde tekrar başladı.

Soğuk hava ve yollardaki kar ve buzlanması nedeniyle çalışmalar olumsuz yönde etkilenmesine karşın barajın önündeki nehir yatağında oluşan toprak yığınında iş makinelerinin yardımıyla 3 noktada aramalar sürüyor. İş makinaları tarafından oluşturulan toprak setin içerisinde kalan su ise pompalarla boşaltılmaya çalışılıyor. Kayıp işçilerin cesetlerinin olabileceği düşünülen bu nokta su boşaltıldıktan sonra kazı çalışmaları yapılacağı bildirildi.

Çamur içinde ceket bulundu

İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden getirilen özel bir cihazla suyun altı kamera ile gören cihazla da türbinin önündeki alandaki su ise taranıyor. Arama çalışması sırasında kayıp işçilerden birine ait olduğu düşünülen çamur içinde bir ceket bulundu.

MTA'dan ekip geldi

Adana Vali Yardımcısı Fikret Deniz, kayıp 7 işçinin arandığı bölgede incelemelerde bulundu. İşçilerin bulunması için Ankara Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü'nden teknik ekip geldiğini belirten Deniz, fizik mühendislerinin suda 'Yan Tarama Sonarı' ile arama çalışmasına başladığını söyledi. Alanın dar olması nedeniyle sonardan tam randıman alınamadığını belirten Deniz, "İşçiler bulununcaya kadar çalışmalar durdurulmayacak. MTA'dan sonar ekibi geldi. Mühendis arkadaşlarımız çalışıyor. Ancak sonarın bulanık sudaki nesneleri tespit etmesi için cihazın bulunduğu teknenin belli hıza ulaşması gerekiyor. Tribün çıkışının olduğu bölgeye kapattık. Bu bölgedeki suyu akşama kadar boşaltmayı planlıyoruz. Suyu tahliye ettikten sonra burayı araştıracağız. 100 kişilik bir ekip uğraş veriyor. Tüm olasılıklar değerlendiriliyor" dedi.

Kayıp işçilerin yakınları da sabahın ilk saatlerinden itibaren baraja gelerek, arama kurtarma çalışmasından gelecek haberi beklemeye başladı.

Kayıp işçilerden Eyüp Altıntaş, Cumali Değirmenci ve Erkan Yeğen'in cesetleri daha önce bulundu.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com