Adana Tiyatro Festivali başladı

Adana Tiyatro Festivali başladı
14. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, bu yıl ''Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü''nün Haldun Dormen'e verildiği törenle başladı.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, konuşmasında, 27 Mart'ın Dünya Tiyatrolar Günü olmasının, festival açılışına ayrı bir anlam kattığını kaydetti.

Sabancı, tiyatronun insanlık, dostluk, hoşgörü, herkesin birbirini daha çok sevmesi, birlik ve beraberlik için var olduğunu ve insan tarihinin en eski sanatı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Bir yıl daha burada birlikte olmaktan gurur duyarken, siz Adanalılar'a özel bir teşekkürümüz var. Bu festival, çok sevgili Adanalılar'ın coşkusu, sevgisi ve desteği olmasaydı, bugünkü ulaştığı başarıya ulaşamazdı. Her yıl daha başarılı bir festival oluyor. Başarı başarıyı getirir. Başarılı bir festival daha, başarılı toplulukların burada sahne almasını sağlıyor.''

Başarıyı paylaştığı için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bakan Günay'a teşekkür eden Sabancı, ''Adana, İstanbul'a öncü oldu. Artık İstanbul Festivali de buradan aldığı cesaretle sokağa iniyor. Bu bizi sevindiriyor. Bunun arkasında Adanalılar var. Bir kez daha sayın valime ve belediye başkanına teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin ise Adana'nın, bereketli toprakların, önemli sanatçıların ve coşkulu sanatseverlerin kenti olduğunu vurguladı.

Bilgin, şöyle konuştu:

''Bundan 30 yıl önce ülkemizin değerli bir ailesi örnek bir davranışta bulunarak, Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'ni yapıp Devlet Tiyatrosu'na teslim etti. Ben de genç bir oyuncu olarak Adana Devlet Tiyatrosu'nun kuruluş gecesinde sahnede olmanın mutluluğunu ve heyecanı yaşamıştım. Geçen 30 yıl içinde maddi ve manevi desteğini hiç eksik etmeyen Sabancı ailesi, tiyatromuzun en büyük güç kaynaklarından birisi oldu. 14 yıl önce Sakıp Sabancı ile başlatmıştık festivali. Bugün onu özlemle ve saygıyla anıyoruz.''

Dormen'e ödül

Konuşmaların ardından, bu yılki ''Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü'', Bakan Günay ve Güler Sabancı tarafından ünlü tiyatro oyuncusu Haldun Dormen'e verildi.

Dormen, ''250 yıldır sahneye çıktığını'' belirterek, ''250 yıldır bu kadar heyecanlanmadım. Gerçekten çok hoş bir festival. Böyle bir gecede ödül almak herkese nasip olsun. Herkese çok teşekkür ediyorum. Çok sevdiğim Sakıp Sabancı'yı bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyorum'' dedi.
Daha sonra oyuncu Kenan Işık, kaleme aldığı ''Tiyatro Bildirgesi''ni sahnede okudu.

Törenin ardından, İtalyan ekip Studio Festi, tarihi Taşköprü ve Seyhan Nehri üzerinde ''Büyülü Düşlerin Dünyası'' isimli gösterisini sahneledi.

Festival programı

Festival kapsamında, yarından itibaren, Ankara Devlet Tiyatrosu ''Elma Hırsızları'', ''Soğuk Bir Berlin Gecesi'', ''Sırça Kümes'', ''Kontrabas'', ''Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun'', İstanbul Devlet Tiyatrosu ''Sidikli Kasabası'', ''Kırmızı'', Bursa Devlet Tiyatrosu ''Tek Kişilik Yaşam'', Sadri Alışık Tiyatrosu ''Keşanlı Ali Destanı'', İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ''Şark Dişçisi'', Şaman Dans Tiyatrosu ''İstanbul'', Dostlar Tiyatrosu ''Ben Bertold Brecht'' Duru Tiyatro ''Sondan Sonra'', Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu ''Düğün'', Altıdan Sonra Tiyatro Topluluğu ''444'', 0,2 Tiyatro Topluluğu ''Limonata'', Ve Diğer Şeyler Tiyatro Topluluğu ''Yüzyılın Aşkı'' adlı oyunlarla sanatseverlerle buluşacak.

Ayrıca, Belçika'dan Chaliwate Tiyatrosu ''Josephina'', İspanya'dan Kulunka Tiyatrosu ''Andre ve Dorine'', Çin Çocuk Operası da ''Küçük Kırmızı Çiçekler'' ile seyirciyle buluşacak.

Festival 29 Nisan'da Hollanda'dan Close Act'ın 'Pi Leau'' gösterisi ile tamamlanacak. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com