Adana'da Atatürk'ü anma törenindeki gerginlik

Adana'da Atatürk'ü anma törenindeki gerginlik
Vali Hüseyin Avni Coş'un avukatları, Adana'da Atatürk'ün ölümünün 75. yılı anma töreni sırasında yaşanan gerginlikle ilgili açıklama yaptı

Vali Hüseyin Avni Coş'un avukatları, Adana'da Atatürk'ün ölümünün 75. yılı anma töreni sırasında yaşanan gerginlikle ilgili açıklama yaptı.

Avukatlar Emrah Sancar ve Veysel Emre Gelibolu yaptıkları yazılı açıklamada, 10 Kasım 2013 pazar günü Adana'da yaşanan olaya ilişkin bazı basın ve yayın organlarında gerçek dışı haber ve yorumların yer aldığını belirterek, "Bu asılsız haberlerin gerçek dışılığından bihaber bazı siyasi parti başkan ve temsilcilerinin de maksadını aşan, kişilik haklarına zarar veren açıklamalarda bulunduğunu" ifade etti.

Çelenk koyma töreni sırasında slogan atarak tören yerini siyasi gösteri alanına çeviren bazı şahısların, töreni sabote, katılımcıları da provoke etmek istedikleri vurgulanan açıklamada, ağır tehdit ve hakaretlere rağmen valinin bu grupların eylemlerini sabırla ve soğukkanlılıkla karşıladığı, küfürlerin devam etmesi üzerine Vali Coş'un araçtan inerek polislerden bu kişileri yakalayıp, haklarında yasal işlem yapılmasını istediği kaydedildi.

Ağır hakaret, itham, tehdit ve tahrikler neticesinde valinin ağzından "gayriihtiyari şekilde ve tamamen küfürbaz şahsa yönelik münasipliği tartışılan bir kelimenin" de çıktığının anlaşıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İl valisi tarafından, hiçbir zaman ve hiçbir yerde, durduk yere ne halka, ne de hiçbir vatandaşa yönelik kötü bir söz sarf edilmemiştir. Ağır hakaret, itham, tehdit ve tahrikler neticesinde ve tamamen o küfürbaz şahsa yönelik gayriihtiyari bir şekilde ağızdan çıkan münasipliği tartışılan bir kelimenin, bazı çevreler tarafından maksatlı ve tek yanlı olarak 'vatandaşa hakaret', 'halka hakaret' gibi yansıtıldığı, olayın çarpıtıldığı, yasa dışı eylemci küfürbazın 'masum', ağır küfürlere, tehditlere maruz kalan il valisinin 'suçlu' gösterilmeye çalışıldığı üzüntüyle müşahede edilmektedir. Unutulmamalıdır ki sayın başbakan da, il valisi de aynı zamanda birer vatandaştır. Hiçbir vatandaşın, sıfatı başbakan veya vali diye diğer bir vatandaşa ağır hakaret ve küfürler etmesi kabul edilemez. Hiç tanımadığı, bilmediği, aralarında hiçbir özel sorun olmayan bir şahsın durduk yere bir başkasına alenen böylesine ağır küfür ve hakaretler etmesini hoş görmek mümkün olamamıştır. Bu şahısların, hem müvekkilimize ve sayın başbakanımıza yönelik sinkaflı küfürlerle hakaret olayına muhataplığı hem de ağır tahrik oluşturan bu olayın faili küfürbaz bir kişiye yönelik sayın valinin ağzından istemeden çıkan münasipliği tartışılan kelimeyle muhataplığı bulunmamaktadır."

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı da Atatürk'ü anma töreninde yaşanan gerginliğe ilişkin Vali Hüseyin Avni Coş'a hakaret ve tehdit ettiği ileri sürülen iki kişi hakkında kamu davası açıldığını, bu kapsamda Vali Coş hakkında hazırlanan soruşturma evrakının da yasa gereği Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğini açıklamıştı.

Muhabir: Volkan Kaşik
Yayınlayan: İsa Sansar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com