Adana'da Avukatlardan Polislerin Tutuklanmasına Tepki

Adana'da Avukatlardan Polislerin Tutuklanmasına Tepki
Adana'da yasa dışı telefon dinleme iddiaları ile ilgili tutuklanan polislerin avukatları, tutuklama kararına tepki gösterdi.

Adana'da yasa dışı telefon dinleme iddiaları ile ilgili tutuklanan polislerin avukatları, tutuklama kararına tepki gösterdi.

Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yapan avukatlar, yapılan soruşturmanın ve tutuklama kararının hukuk devleti ilkesi ve evrensel hukuk değerlerine uygun olmadığını ileri sürdü. Hazırlanan ortak açıklamayı okuyan şüphelilerden Adana'nın 100'üncü Yıl Polis Merkez Amirliği'nde Grup Amiri Komiser Fevzi Mert'in avukatı Ayhan Gül, "Yaklaşık 4-5 aydır görsel ve yazılı basında sıkça rastlanan 'Emniyete operasyon, emniyette deprem, emniyette kıyım' haberlerine bir yenisi daha eklenmiştir. Şimdi de emniyete adli operasyona başlanmıştır. Ancak bu sözü edilen operasyonun hukuki olmaktan çok siyasi olduğu, yapılan soruşturmadan ve içeriğinden rahatsızlıkla anlaşılabilir. Bu soruşturmanın ve verilen tutuklamaların hukuk devleti ilkesi ve evrensel değerleri ile yakından uzaktan alakası yoktur" dedi.

Tutuklama kararına itiraz edeceklerini belirten Gül, "Bu soruşturma ve içeriği ile bir kısım devlet yetkilileri tarafından sıklıkla dile getirilen 'Deliller oluşturuluyor' sözünün gerçekleşmiş olduğunu görmekten de üzüntü duyuyorum. Bir gazetenin haberi ile yıllarını milletin güvenliğine, asayişine adamış, insanların huzur ve güveni için gece gündüz çalışmış, tatil bilmemiş, bu insanları harcamaya kalkmak nasıl bir izandır, nasıl bir insaftır? Hukuki mağduriyetlerin biran önce giderilmesi için ve konunun aydınlanması için hukuk çerçevesinde hukuka aykırı uygulamalara neden olanlar hakkında gerekli başvuruları yapacağız" diye konuştu.

"HAKİM, SAVCI OLDUĞUNU BİLMİYORDUM"

Kemal Serhatlı Polis Meslek Yüksek Okulu'na Öğretmen Müdür Yardımcısı olan Emniyet Müdürü eski Yardımcısı İsmail Bilgin, tutuklandıkları nöbetçi mahkemedeki ifadesinde, dinlemelerin yasal işlemlerin ardından yapıldığını söyledi. İsmail Bilgin, "Karar almadan önce Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığına bu numaralarla ilgili dinleme yapılıp yapılmayacağı sorulur. Daha sonra yetkili büromuz gerekli çalışmayı yapar, evrakları hazırlar ve yetkili hakime imzamla birlikte arz edilir. Bu şekilde dinleme gerçekleşmiştir. Hakim ya da savcı olduklarını bilmiyordum" diye konuştu.

Evrak Arşiv Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin de benzer ifade vererek, "Bütün suçlarla ilgili yaklaşık 2 bin tane dinlenen hattımız vardır. Yani bunlar aktif hattır. Bunları tek tek kontrol etmek mümkün değildir" diye konuştu.

Şüphelilerden polis memuru Ahmet Şenal da şunları anlattı:

"Ben dinlenen kişilerin hakim ve savcı olduklarını bilmiyordum. Dinlerken de böyle bir kanıya varmadım. Ben konuşmanın da her saniyesini zaten dinlemiyorum. Selamlaşma faslını geçerdim. Suç unsuruna rastlarsam onu not alıp gerekli yerlere bildirirdim. Benim yerimde başka biri de olsa aynı görevi yapacaktı."

TUTUKLANDILAR

Adana'da 'yasa dışı' dinleme iddiasıyla gözaltına alınan Kemal Serhatlı Polis Meslek Yüksek Okulu'na Öğretmen Müdür Yardımcısı olan Emniyet Müdürü eski Yardımcısı İsmail Bilgin, Evrak Arşiv Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin, 100'üncü Yıl Polis Merkez Amirliği'nde Grup Amiri Komiser Fevzi Mert ile İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Hasan Serçe, Ahmet Şenal ile bu şubede görev yaparken emekli olan polis memuru Abdullah Karaca dün akşam tutuklandı. (KKK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com