Adana'da Termik Santral Yapımına Tepki!

Adana'da Termik Santral Yapımına Tepki!
Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde köylüler yöreye yapımı planlanan termik santralin kurulmasına tepki gösterdi...

İlçeye bağlı Yamanlı köyünde düzenlenen mitinge, Yamanlı, Kayarcık ve Yeşilova köylüleri ile çevreci derneklerin üyeleri katıldı.

Yamanlı köyü muhtarı Ceylanı Kurtman, mitingdeki konuşmasında, Avrupa'daki ülkelerde uzun yıllardır termik santral kurulmadığını, kendilerininde yörede termik santral kurulmasını istemediklerini söyledi.

SANTRALİN KURULUMUNU BİRLİK İÇİNDE ENGELLEYECEĞİZ
Termik santralden kurtulup, günlük yaşantılarına devam etmek istediklerini belirten Kurtman, ''Birlik ve beraberlik içerisinde hareket edersek köyümüze bu termik santrali kurdurmayız. 40 yıldır batı ülkelerine termik santral kurulmuyor. Bunun yerine güneşle rüzgarla enerji üretilecek tesisler yapılsın, köyümüzün doğallığı bozulmasın'' dedi.

Avukat İsmail Hakkı Atal ise termik santral yapımının durdurulmasına ilişkin Ankara 3. İdare Mahkemesi'nce yürütmeyi durdurma kararı bulunduğunu hatırlatarak, mahkeme kararı gereğince, Tufanbeyli Termik Santrali'nin, EPDK nezdindeki tüm bürokratik ve inşaata ilişkin işlerinin dava sonuçlanıncaya kadar tamamen durması gerektiğini, çalışmaların başlaması durumunda bunun bir suç olacağını ifade etti.

DOĞAL HAYATIN YOK EDİLMESİNİ İSTEMİYORUZ
MHP İl Genel Meclis Üyesi Kazım Karaşoğlu ise termik santral yanında Göksu Nehri üzerine 72 adet hidroelektrik santrali (HES) projesinin hayata geçirileceğini bildirerek, ''HES'lerin de devreye girmesiyle nehirden tarımsal sulama yapılamayacak. Yöremizin, köyümüzün doğal hayatının yok edilmesini istemiyoruz'' diye konuştu.

Daha sonra, köylülerin avukatları Oğuzhan Kutlubay ve İsmail Korkmaz ile Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Ortak Sekreteri ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Doran, CHP İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Baştuğ, ÇETKO Başkanı Sadun Bölükbaşı ve Ziraat Mühendisi Mustafa Karadoğan da birer konuşma yaparak, termik santralin kurulmasına ilişkin endişelerini dile getirdiler.

Mitinge katılanlar, konuşmacılara alkışlar ve sloganlarla destek verdiler. Köylüler, daha sonra olaysız dağıldılar.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com