Adana'da yerel seçim sonuçlarına itiraz

Adanada yerel seçim sonuçlarına itiraz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu: (1)

ADANA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Adana'da seçim sonuçlarına itiraz edeceklerini bildirdi.

Soylu, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, seçimin yürütülmesi ve seçim sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesi açısından Adana'nın hak etmediği, AK Parti'nin mağdur olduğu işlemlerin söz konusu olduğunu savundu.

AK Parti İl Başkanlığının, gün içinde bu konuları seçim kurullarına intikal ettireceğini belirten Soylu, şunları söyledi:

"Adana'da tutanak hatalarının, sandık başlarında yapılan itirazların kale alınmamasını ve kamu düzeni açısından da birtakım eksikliklerin olduğunu arkadaşlarımız müşahede ettiler. Sandık başında gördükleri her türlü eksikliğe, usule aykırı işlemlere itiraz eden bir sandık başı yapılanması söz konusu. 50 bin civarındaki geçersiz sayılan oy var. Geçersiz sayılmasının mazeretini kanunda, genelgelerde belirtilen geçersizlik hallerinin dışında olduğunu iddia ettiğimiz birtakım değerlendirmelerimizi inşallah önümüzdeki saatler içerisinde ilçelerimizde, seçim kurullarımıza müracaatlarımızla test etmeye çalışacağız."

Oyların, birleştirme tutanaklarına aktarılması sırasında yanlışlık yapıldığını öne süren Soylu, şunları kaydetti:

"AK Parti'nin yaklaşık 98 oy aldığı 1405 nolu sandıktaki oylar birleştirme tutanağında Büyük Birlik Partisi'ne yazılmış. Bu, örneklerden bir tanesi. Birçok örneğin olduğunu arkadaşlarımızın tespit ettiği, genel merkezimize intikal eden tutanaklar ile birleştirme tutanakları arasında bilgisayar programımızın çıkardığı eksiklikleri de çok net şekilde gördüğümüz bir durum söz konusudur. Bu tip kaydırmalar, hatalar, eksiklikler, maddi hatalar konusunun, seçim sonucunu etkileyebileceğini düşünüyoruz. Özellikle 2009 seçimlerinde bir tecrübemiz söz konusudur. Maalesef Adana'da uzun zamandan beri bir mekanizma işliyor. Bu mekanizma, seçim hukuku açısından kıymetli Adanalıların vermiş olduğu oyların adaletli bir şekilde tahakkuk etmesini, sonuca ulaşmasını engelliyor. Seyhan'da 2392 numaralı sandıkta biz 108 oy almışız. Halkların Demokrasi Partisi 87 oy almış, Cumhuriyet Halk Partisi 31 oy almış, Milliyetçi Hareket Partisi de 24 oy almış. Bu sandıktaki 108 oy, maalesef Büyük Birlik Partisi'ne yazılmış. Burada sehven, kötü niyet dışı bir hatanın olduğunu hepimiz kabul etmek isteriz, böyle bir yola kimsenin tevessül edemeyeceğini düşünmek isteriz."

Hatay'da 85 sandıkta AK Parti'ye tek oy bile çıkmamasının düşündürücü olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

"52 milyon seçmen, kendi iradesini pazar günü sandıkta ortaya koydu. Memleketin bazı yerlerinde bu iradeyi sakil hale düşürecek sonuçlar var. Örneğin Hatay'da AK Parti, 85 sandıkta sıfır çekmiş. Türkiye genelinde yüzde 45 oy alan bir siyasi partinin bir ilde 85 sandıkta sıfır çekmesi, tüm istatistiki değerlendirmeleri alt üst eder. Dünyanın hiçbir yerinde kimseyi buna inandıramazsınız. Ya çok özel bir durum olması lazım ya da çok farklı bir sonuç oluşturması lazım. Bunların hepsini tetkik ediyoruz."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com