Adana'daki seçim sonuçlarına yapılan itiraz

Adanadaki seçim sonuçlarına yapılan itiraz
AK Parti İl Başkanı Yeni:

ADANA (AA) - AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, "Talebimiz, sandıkların tekrardan sayılarak daha ehil, daha uygun, daha nitelikli bir şekilde değerlendirilmesinin yapılması. Bu değerlendirme neticesinde inanıyorum ki partimiz, adayımız bu seçimi kazanacaktır" dedi.

Yeni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 Mart'ta Adanalıların tercihini yaptığını, kendilerinin ise Adanalıların tercihinin sandığa girdiği şekilde yansımasıyla ilgili bir mücadele yürüttüklerini söyledi.

Adana'da 50 binin üzeride geçersiz oy olduğunu belirten Yeni, "Öncelikle geçersiz olan oylardan bizim olduğunu düşündüğümüz oyların geçerli olarak kabul edilmesi için seçim kurullarına talepte bulunduk. Onun dışında müşahitlerimizin yaptığı gözlemlerde, bazı sandıklarda; ki bu sandıklara müşahitlerimiz tarafından şikayetlerimiz yapılmıştır; geçersiz olan ve belirli partilere gittiğini düşündüğümüz oyların da geçersiz sayılmasını talep ettik. Seçim kurullarında bazıları talebimizi kabul etti, ama geçersiz olup da bir başka partilere verilen oylar yönünden herhangi bir değerlendirme yapılmadı" dedi.

Yeni, bazı seçim kurullarının taleplerini direkt reddettiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Biz de taleplerimizin doğruluğuna inandığımız için demokratik ve hukuki hakkımızı kullanarak il seçim kurullarına gerekli itirazlarda bulunduk. Bizim yaptığımız mücadele tamamen yasanın bize verdiği yetkiyi kullanmak. Ama ne hikmetse bazı partili, hatta milletvekilliği düzeyinde siyasi kimliği olan arkadaşlarımız bizim bu yapmış olduğumuz çalışmayı, itirazların seçim kurullarına bir baskı unsuru olduğunu ileri sürdüler. Ben bunların bu yöndeki söylemlerini demokrasiyi hazmedememe olarak addediyorum. Hele hukukçu kimliği olan birisinin yasanın verdiği bir yetkiyi partimizin kullanmasını böyle yanlış algılamasını ve Adana kamuoyunu yanlış yöne yönlendirmesini kabul edemiyorum. İtirazlarımız neticesinde yapılan değerlendirmelerde bin civarında oyumuz geldi. Mesela Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulu'nda 7 sandık açıldı bu sandıklardan 400 oy geldi, bu ciddi bir rakam. 50 binin üzerindeki geçersiz oyun gerçekten daha ehil, bu işi bilen kişilerce değerlendirilmesi halinde en azından Adana'da karıştığı iddia edilen seçim şaibesini ortadan kaldıracak ve Adanalı seçmenlerin kafasında bir tereddüt kalmayacak. Biz bunun peşindeyiz. Yoksa neticede Adana tercihini yapmış ve seçmen bizim adayımız değil de başka bir adayı tercih etmişse biz buna saygı duyarız. Bizim yapmış olduğumuz itiraz sonucunda ilçe seçim kurulları bir değerlendirme yapsın istedik. Neden? İlçe seçim kurulları sandık kurullarından daha ehil bu işte. Bu işi daha iyi bilen ve bunun yorumunu hukuki anlamda daha iyi yapabilecek kişiler. Çünkü ilçe seçim kurulu başkanı hakim, her partinin temsilcisi büyük oranda avukat, hukukçu. Bu arkadaşlar oy pusulalarının değerlendirmesini daha iyi yapabilecek durumdalar."

Asıl gayelerinin, Adanalı seçmenin sandığa giren iradesinin girdiği şekliyle çıkması olduğunu ifade eden Yeni, şöyle devam etti:

"Bunun sonucunda partimiz kazanır, kazanmaz. Bunu zaman gösterecek. Şu anda ilçe seçim kurullarında yapılan itirazlara yönelik il seçim kurullarına müracaatlarımız yapıldı. Talebimiz, sandıkların tekrardan sayılarak daha ehil, daha uygun, daha nitelikli bir şekilde değerlendirilmesinin yapılması. Bu değerlendirme neticesinde inanıyorum ki partimiz, adayımız bu seçimi kazanacaktır. Biz 11 ilçede büyükşehir belediye başkanlığı seçimine ilişkin değerlendirme talebimiz oldu. 11 ilçenin bazılarında belediye meclis üyeliğiyle ilgili değerlendirme talebimiz oldu. 11 ilçede sandıkların tekrar açılarak değerlendirilme yapılmasını istedik."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com