Adana'daki yasa dışı dinlemelere yönelik soruşturma

Adanadaki yasa dışı dinlemelere yönelik soruşturma
Adliyeye sevk edilen ikisi emniyet müdürü 8 polisin sorgusu soruşturmayı yürüten Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan tarafından yapılıyor

ADANA (AA) - Yasa dışı dinlemelere yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan biri emekli 8 emniyet mensubunun savcılık sorgusu devam ediyor.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde dün ikametlerinde arama yapılarak gözaltına alınan ve sağlık kontrolünün ardından sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen 2. Sınıf Emniyet Müdürü İsmail Bilgin, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Ertuğrul Yetkin ile aralarında bir komiserin de bulunduğu daha önce istihbarat şubesinde görev yapmış 1'i kadın, 1'i emekli 6 polisin sorgusu soruşturmayı yürüten Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan tarafından yapılıyor.

Savcılık sorgusu tamamlanan 2. Sınıf Emniyet Müdürü İsmail Bilgin'in avukatı İsa Ayanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekkili ve diğer polislere yönelik terör suçlamasının bulunmadığını, suçlamanın usulsüz dinleme iddialarına ilişkin olduğunu söyledi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığının bir gazetede yayımlanan dinleme iddialarını ihbar kabul ettiğini ve gazete haberinde adı geçen kişilerin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldığını ifade eden Ayanoğlu, şunları söyledi:

"Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Süleyman Köse ve soruşturma savcısı Şükrü Uçkan, savcılığa suç duyurusunda bulunarak dinlendiklerini ifade etmişler. Bununla ilgili yapılan çalışmada iki kişiye ait cep telefonu IMEI numaralarının karşısına başka isimler yazılarak 6. Ağır Ceza Mahkemesinden önleme dinleme kararı alındığı ortaya çıkmış. Müvekkilim ve diğer polisler ifadelerinde herhangi bir hakim veya savcı dinlemediklerini, yapılan önleme dinlemelerinin ise tutanakla imha edildiğini belirttiler. Ortada bir örgüt suçlaması yok. Müvekkilim ve diğer polisler Adana Adliyesindeki bir savcı ve bir ağır ceza hakiminin dinlendiği iddiasıyla savcılıkça sorgulanıyor." 

Polislerin haklarındaki suçlamaları kabul etmediğini ifade eden Ayanoğlu, yapılan çalışmanın kamuoyunda bir örgüte yönelik operasyon gibi algılandığını, ancak olayın münferit olduğunu ileri sürdü.

Ayanoğlu, IMEI numaralarının karşısında adı geçen kişilerin terör ve organize suçlar kapsamında dinlendiğini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com