Aday Listesine Alındı

Aday Listesine Alındı
Kütahyalı çini sanatçısı Sıtkı Usta (Olçar), UNESCO'nun Somut Olmayan Kültür Mirası çalışmaları kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim Araştırma Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'nin yaşayan "insan hazineleri" arasında gösterildi.

Kütahyalı çini sanatçısı Sıtkı Usta (Olçar), UNESCO'nun Somut Olmayan Kültür Mirası çalışmaları kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim Araştırma Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'nin yaşayan 'insan hazineleri' arasında gösterildi.
UNESCO onları dünya listesine aday gösterecek ve dünya mirası olacaklar...
UNESCO'nun Somut Olmayan Kültür Mirası çalışmaları kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim Araştırma Genel Müdürlüğü Türkiye'nin yaşayan 'insan hazineleri'ni tespit etti. Kendi alanlarında insan hazinesi olarak aday gösterilen isimler şunlar: Çini ustası Sıtkı Olçar, keçeci Mehmet Girgiç, çam düdüğü sanatçısı Hayri Dev, Aşık Şeref Taşlıova ile Karagöz sanatçıları Metin Özlen, Orhan Kurt ve Tacettin Diker.
Bir yıl süren araştırmalar sonucunda belirlenen adaylar UNESCO, Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve UNESCO Venedik Ofisi tarafından Safranbolu'da ortaklaşa gerçekleştirilen Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Somut Olmayan Kültürel Miras Envanteri Uzmanlar Toplantısı'nda değerlendirilerek karara bağlandı.
Bu 7 kişi ile eserleri çeşitli yayınlarla dünyaya anlatılacak, gelecek kuşaklara aktarılmaları sağlanacak. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri Listesi'ne aday gösterilecek.

“Yaşayan İnsan Hazineleri”
“Yaşayan İnsan Hazineleri”, somut olmayan kültürel mirasın özel elemanlarını yeniden yaratmak veya yorumlamak açısından gerekli bilgi ve becerilere yüksek düzeyde sahip kişilerdir. Uygulayan ülkelerden Fransa'da Sanat Ustası, Çek Cumhuriyeti'nde Popüler Meslekler ve Sanat Geleneği Taşıyıcıları, Kore Cumhuriyeti'nde Yaşayan Ulusal Hazine, Japonya'da Önemli Bir Somut Olmayan Kültürel Miras Varlığı Sahibi gibi adlarla anılmaktadır. “Yaşayan İnsan Hazineleri” sisteminin oluşturulması büyük bir tarihi, artistik veya kültürel değere sahip somut olmayan kültürel miras elemanlarının yeniden yaratılması, icrası ve sunumu için gerekli bilgi ve becerileri korumak amacını taşımaktadır. Kamusal duyarlılık, yardım ve özel desteklerin gerekliliği böylece de genç kuşakların bu meslekleri icralarının sağlanması hedeflenmektedir.
- SITKI OLÇAR KİMDİR?
Sıtkı Olçar, 1948 Kütahya doğumlu. Doğduğu toprakların bereketinden olsa gerek çiniciliğe büyük bir tutku ile bağlandı. 1973 yılında 'Osmanlı Çini' adını verdiği kendi atölyesini kurdu. Çinicilik ve seramik alanında çalışmalarını, sanatından ödün vermeden sürdürdü. Gerçek sanatçı kimliğinin yanı sıra popüler bir isim de oldu bu alanlarda. Antik desen ve formları uyguladığı çinicilik çalışmalarında, İznik ve Kütahya örneklerini ele alarak yeni biçim ve öz arayışına yöneldi. 1980 yılından itibaren, özellikle İznik çinileri üzerine çalıştı ve kaybolup gitmekte olduğu sanılan Kütahya çiniciliğine yeni bir boyut ve dinamizm getirdi.
İznik çiniciliğinin sırrı 300 yıldır çözülemeyen Mercan kırmızısını bulmayı amaç edindi. Çanakkale seramiklerini de yeni bir yorumla ele aldı. İlki 1980 yılında olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda kişisel sergi açtı ve büyük sayıda hayran kitlesi edindi. 1986 yılında Yunanistan`ın Volos kentinde düzenlenen V. Balkan Ülkeleri El Sanatları Sergisi`nde Türkiye'yi temsil eden Sıtkı Usta`nın yapıtları özel koleksiyon ve müzelerde bulunmakta.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com