“Adım Adım Temiz Gediz Projesi”

“Adım Adım Temiz Gediz Projesi”
Ege Derneği üyeleri, Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu ve Hayata Artı Gençlik Programı kapsamında gerçekleştirilen “Adım Adım Temiz Gediz Projesi” için Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret ettiler.

Ege Derneği üyeleri, Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu ve Hayata Artı Gençlik Programı kapsamında gerçekleştirilen “Adım Adım Temiz Gediz Projesi” için Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret ettiler.

     İzmir'de kurulmuş olan Ege Derneği tarafından yürütülen “Adım Adım Temiz Gediz Projesi” kapsamında İzmir, Uşak, Manisa ve Kütahya'da Gediz nehri hakkında görüşmeler yapmak üzere çalışmalara başlayan grup ilk olarak Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret ederek yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdiler. Bu çalışmalara Gediz nehrinin Kütahya ilinden başlamasının etkili olduğunu ifade eden proje yürütücüleri “Nehir Gediz'den temiz olarak başlıyor fakat İzmir'e gidene kadar çok kirleniyor. Bunun için burada sizlerden ve yetkililerden bilgiler alarak yapacağımız çalışmalara yön vereceğiz” dediler.
     Kütahya olarak üzerlerine düşen görevi her zaman yerine getirebileceklerini ifade eden Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe; “Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili olarak kurulmuş olan Birlik toplantısını gerçekleştirdik. Bu birliğe Kütahya olarak çok önem ve destek veriyoruz. Sizlerin yapmış olduğu bu proje farkındalık yönünden çok önemli. Konuyu sürekli gündemde tutmayı sağlar ve toplumda duyarlılığı artırır. Gediz nehrinde bizim sınırlarımız içinde kirlilik yok çünkü bu bölgede sanayileşmede yok” dedi.
15 Eylül 2009'da Nehrin doğduğu Kütahya'dan bisikletleriyle yola çıkan dernek üyeleri, 16 Eylül'de Uşak'ta, 17 Eylül 2009'da Hürriyet Hakkımızdır Treni Hayata Artı Vagonu ile birlikte Manisa'da olacak. 18 Eylül'de İzmir'de olacak üyeler Havza izlenimlerini Gediz Deltası'nda düzenleyecekleri basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayacaklar.
      Adım Adım Temiz Gediz Projesi Koordinatörü Gülden Sinem Akyürek ve beraberindeki 10 kişilik bisiklet ekibi daha sonra, Belediye Başkanı Mustafa İça'yı makamında ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Başkan İça, şunları ifade etti, 'Gediz Nehrini kirlilikten kurtarmak için başlatılan çalışmanın bir benzerinin Porsuk Nehrinde yapılması gerekmektedir. Porsuk Nehrinin en büyük kaynaklarından biri, merkeze bağlı Gelinkaya Köyü civarıdır. Buradan sonra Eskişehir ilimize kadar bizleri ilgilendiriyor. Yıllardır sanayi ve fosseptik atıklarıyla geçtiği yerlerde kirlilik oluşmuştur. Burada çevre bilincinin yaygınlaştırılması için Çevre Bakanlığımızla Porsuk Nehri ile ilgili özel bir çalışma yapılmıştır. Kütahya Belediyesi Türkiye'de ileri arıtmaya geçen nadir illerden birisidir. Azot, fosfor dahil ileri arıtma yapmaktadır. Kütahya'nın elli yıl su ihtiyacı bulunmamaktadır. Türkiye'de en yüksek kayıp kaçak oranı yüzde 72 ile Kütahya'daydı. Biz bu kayıp kaçak oranını yüzde 30'lara düşürmek için 2004 yılından bu yana yer altı içme suyu şebekelerinin değiştirilmesi için, yaklaşık 500 km. yenileme çalışması yaptık. 100 metre küplük suyu basıyorsunuz, 28 metre küpünü kullanıyorsunuz, 72 metre küpü kayboluyor. Basit bir işletme mantığıyla bile kabul edilemez bir değerdir. Şu anda yüzde 50'lere indik. 500 km hattı yenilememize rağmen, daha yüzde 50'lerdeyiz. Kayıp kaçak oranını bu dönem içerisinde yüzde 30'lara düşürmeye gayret ediyoruz. Arıtma tesisi konusunda sanayi kuruluşlarını bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Çevre yasaları çerçevesinde zaman zaman Valiliğimiz Çevre ve Orman Müdürlüğümüz ile birlikte ortak hareketlerle bu konudaki yaptırımları uygulamaya çalışıyoruz. Gediz Nehrini kurtarmak için yola çıkan gençlerimizi de duyarlılıklarından dolayı kutlıyorum.” dedi.
Görüşmenin ardından “Adım Adım Temiz Gediz Projesi” Koordinatörü Gülden Sinem Akyürek de, geçen seneki tamamlanan ve bu senede yapılacak olan etkinleri anlatan proje dosyasını Başkan İça'ya takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com