“Adımıza Karar Veremezsiniz”

“Adımıza Karar Veremezsiniz”
AKP teşkilatları tarafından asılan pankartlarda “Biz ne dersek o olur” şeklinde mesajların yer aldığını ifade eden Nimsi, halkın adına kimsenin karar veremeyeceğini özellikle belirtti.

“KİMSE HALK ADINA
KARAR VEREMEZ”
Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın Kütahyalıların 12 Eylül'de yapılacak referenduma (halk oylaması) evet demeleri için Kütaya'ya geldiğini anımsatan Nimsi, Başbakan'nın gelişi sırasında AKP teşkilatları tarafından halkın iradesini yok sayan pankartların meydanları süslediğini iddia etti.
Nimsi konuşmasına şu çarpıcı açıklamalarla devam etti:
“Geçenlerde Başbakanımızı ağırladık. Hangi görüşten olursa olsun, hükümetimizin başı olduğu için saygıda kusur etmeyiz. Bu bizim gelenek ve göreneğimizdir. Ancak, o gelmeden önce AKP nin Kütahya için hazırladığı afişler üzücüydü. Kütahya halkı adına konuşmak, pek çok kişiyi rahatsız etmiştir. Elbette onlar, parti genel başkanlarını sevindirmek, ona inandıklarını göstermek istemişlerdir. Fakat insanların fikirlerini hiçe sayarak yapılan bu afişler düşündürücüdür. Çünkü bu, bir dikta rejimini anımsatmaktadır.
Düşünmenin, ayrı bir düşünceye sahip olmanın onlar için anlamı yoktu sanki. “Biz ne dersek odur” tarzındaki bu afişler Kütahya halkını hiçe sayan bir düşüncenin ürünüdür. Günümüzde anne–babanın evladı adına dahi konuşup, söz veremediği bir durumda, Kütahya'da yaşayan insanlar adına da kimse kimseye söz veremez. İçeriğinin anlatılmadığı, halkın tam olarak aydınlatılmadığı AKP'nin dayatma Anayasasında, çalışan, memur, işçi, sözleşmeli ve emekli için koruyucu hiçbir madde yoktur. Üniversite mezunları için yapılacak hiçbir çalışma içermemektedir ki, çığ gibi büyüyen işsiz üniversiteliler ordusu vardır. Maalesef pek çoğunun sırtını verebilecek, ona her türlü maddi imkanı sağlayacak anası babası da yok.”
“AKP İŞSİZLİKLE MÜCADELEDE SINIFTA KALMIŞTIR”
AKP'nin işsizlikle mücadelede sınıfta kaldığını belirten Nimsi, yüzbinlerce üniversite mezunun artık asgari ücretle bile çalışak iş bulamadığını söyledi.
Öğretmenlerin acı ve sefalet içinde yaşadıklarını vurgulayan Nimsi dehşet verici örneklerle konuşmasında şu konulara dikkat çekti:
“Daha dün, sözleşmeli bir öğretmenin, hamallık yaparken öldüğü haberini okuduk. Öğretmenini korumayan, onurunu ayaklar altına alan bir sistem, toplumu nereye götürür?
Mustafa Kemal Atatürk, toplumun kalkınabilmesi için öğretmenlere büyük önem verilmesi gerektiğini her konuşmasında vurgulamıştır. Onun bütün sözleri unutulmuş ve öğretmenler oyuncak haline getirilmiş, geçim standartları iyice küçültülmüştür. Bir toplumu yok etmek istiyorsanız, onun eğitiminden başlarsınız. Öğrenciyi okuma alışkanlığından uzaklaştıran, düşünme yeteneğinin çalışmasını engelleyen programlarla, öğretmeni yaşam savaşı veren insanlar haline getiren sistemle o toplum çok kolay çökertilir. İşte bu nedenle, bu anayasa, eğitime önem verildiğini göstermek için öğretmenin de hakkını koruyan maddeler içermeliydi. Bir ülkede, dürüstçe, alın teriyle çalışan her insan çok kıymetlidir. Yaptığı işten dolayı kimse küçümsenemez. Çalmadan, çırpmadan alın teriyle kazandığıyla ailesini geçindiren, hele bugünkü ekonomik şartlarda bunu başarabilenlerin, onları küçümsemek yerine, alnından öpmek gerek. Feryat sesleri yükseldiğinde, ağzını kapatıp, nezarete götürmek yerine, ya da yanından kovmak yerine onları dinlemek gerek. Bu yaşananları bilen, düşünebilen Kütahya insanı adına kimse karar veremez.”
Nimsi son olarak AKP Anyasasına DSP olarak “Hayır” diyeceklerinide özellikle belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com