Adına "sel" denen bir cinayet

Adına "sel" denen bir cinayet
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, ”Samsun’da şehrin göbeğinde insanların, adına ’sel’ denen bir cinayete kurban gittiğini” belirtti.
Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, Samsun’daki seli değerlendirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’da yaşanan bir sel felaketine ilişkin, ”derenin intikamı acı olur” dediğini anımsatan Tarhan, şu görüşleri savundu: ”Ama belli ki insan unutuyor, doğa unutmuyor, yapılan hataları doğa affetmiyor. Çıkar uğruna, rant uğruna bozulan düzenin acısını her seferinde ekmek parası için mücadele veren masumlar çekiyor. Zenginleşmek, daha çok zenginleşmek için doğayı tahrip edenlerin tek dertleri, ’bu kez nasıl atlatırız’ oluyor, ’nasılsa unutturabiliriz’ diye düşünüyorlar ama ateş düştüğü yeri yakıyor ve hiç sönmüyor. Doğayla oynamanın bedelini, onun gücünü sınamaya kalkanlar değil, hiçbir suçu olmayanlar ödüyor. Ağustos 2007’de de benzer bir felaket yaşanan, bin 64 ev ve işyerinin zarar gördüğü, artık neredeyse her şiddetli yağmurda darmadağın olan Samsun’da son sel felaketinin yol açtığı can kayıpları ve özellikle de yavrularımızın kaybının yarattığı tarifsiz acıları paylaşıyor, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum.
 
Bakan Bayraktar tarafından ’öngörülemediği’ itiraf edilen bir derenin debisi nedeniyle koca bir şehrin göbeğinde insanlarımız, adına ’sel’ denilen bir cinayete kurban gitti. ’Öngörülemeyen debisi’ olan bir derenin yatağına ve ’yapılmamış’ bir zemin etüdü üzerine inşa edilen evlerde yine derenin intikamı acı oldu ama olan yine masumlara oldu.” -Olağan şüpheliler...”- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın olayı ”’hata yok, dizaynında, ruhsatında, iskanında bir problem yok”’ diye özetlediğini belirten Tarhan, şu ifadeleri kullandı: ”Bakan, yine alışıldığı gibi, sanki tüm sorumluluk, yaşamını kaybedenlerdeymiş gibi, ’ben yapmadım sel yaptı’ diye savunmuş kendini. Bu gece yastığa başını koyduğunda kendisine, bu felakete engel olunabilir miydi, bunca cana kıyılması önlenebilir miydi, sorusunu soracak ve yanıtını dürüstçe verebilecek bir yetkili arıyoruz.
 
Konutlar için yer seçimi doneleri yeterli mi, uygulama gerçekten yerinde yapıldı mı, yoksa sadece her şey kitabına mı uyduruldu, yaşam hakkı ranta kurban mı edildi, bu can kayıplarının gerçek sorumluları bu kez cezalandırılacak mı? Bu soruların yanıtlarını, şüphelilerin tespitini ve cezalandırılmasını bekliyoruz. Olağan şüpheliler ise kent katliamından sorumlu TOKİ ve Bakan Bayraktar’dır ama belli ki, yine kenardan seyredecek, yine savunacak, yine istifa etmeyecek, yine cezalandırılmayacaktır.” (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com