Adli tatil karmaşası

Adli tatil karmaşası
Adalette yıllardır süregelen ‘’Adli Tatil’’ uygulaması bu yıl Anayasa Mahkemesine takıldı.

1 Temmuz 2013 tarihine kadar yeni bir yasa çıkarılmazsa, hakim ve savcılar, adli tatil yapamayacak. Adli tatil, her yıl 40 gün süreyle uygulanıyor ve bu zaman içinde nöbetçiler hariç, mahkemeler ve savcılıklar çalışmıyordu.
 
Anayasa Mahkemesi bir süre önce Adli tatile de olanak tanıyan yasayı iptal etmiş ve bu kararın 1 Temmuz 2013’de yürürlüğe girmesini öngörmüştü. 1 Temmuz’a kadar yeni yasa çıkmazsa bu yıl adli tatil yapılmayacak. Ancak Adalet Bakanlığı sürecin devam etmesi için yasa hazırlığı yapıyor.
 
ADALET YAVAŞLIYOR
 
Yasanın 1 Temmuz’a yetiştirilmesi ve 36-40 gün arasında adli tatil uygulamasının devam etmesi hedefleniyor. Bazı yargı mensupları ise adli tatilin tamamen kaldırılmasını, bu uygulamanın adaletin yavaşlamasına neden olduğunu belirterek, hakim-savcıların yıllık izin sürelerini yıl içinde diledikleri zaman kullanmasını istiyor.
 
Daha önce 20 Temmuz-5 Eylül arasında 45 gün süreyle uygulanan adli tatil, 2005’te 36 güne indirilmişti. Daha sonra ise 20 Temmuz-1 Eylül arasında 40 güne çıkarılmıştı. Anayasa Mahkemesi ise, 18 Temmuz 2012’de adli tatile dayanak olan yasayı iptal etmiş ve kararın 1 Temmuz 2013’te yürürlüğe girmesini benimsemişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com