Adli Tıp'tan bir buçuk yıldır rapor gelmedi

Adli Tıp'tan bir buçuk yıldır rapor gelmedi
AFYONKARAHİSAR'DAKİ BİR AİLE, ÇOCUĞUNUN İHMAL NEDENİYLE ÖLDÜĞÜ GEREKÇESİ İLE CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

AFYONKARAHİSAR'DAKİ BİR AİLE, ÇOCUĞUNUN İHMAL NEDENİYLE ÖLDÜĞÜ GEREKÇESİ İLE CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Afyonkarahisar'daki Halil ve Sultan Durgut çifti çocuklarının ihmal nedeniyle öldüğü gerekçesi ile Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Acılı aile bütün umutlarını, bir buçuk yıl önce başvurdukları Adli Tıp Kurum'undan gelecek karara bağladı.
İnşaat işçisi Halil Durgut (30), üç yıl önce dünyaya gelen evlatlarının ihmal nedeniyle öldüğünü, çocuğunun tedavisi ile ilgilenilmediği gerekçesi ile çocuk doğum hastanesinden iki, özel hastaneden de bir doktorun yargıya hesap vermesi için Cumhuriyet Başsavılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. Yaklaşık 2 yıl önce başlattığı hukuk mücadelesinden bir türlü sonuç alamadıklarını iddia eden Durgut, hayatını kaybeden Şerife Sultan bebeğin tedavisinde ihmal yaşandığını iddia etti.
BİRŞEY OLMAZ DİYE EVE GÖNDERDİLER
Afyonkarahisar'daki özel bir hastanede doğum yaptığını anlatan anne Sultan Durgut ise doğumdan birkaç gün sonra Şerife Sultan bebeğin sarılık hastalığına yakalanmış olabileceği şüphesiyle ilgili hastaneye başvurduklarını söyledi. Özel hastaneye çocuğunu tedavi için götürdüklerinde doktorun 'Bir şey olmaz' diyerek geri gönderdiğini öne süren acılı anne, ertesi gün aynı hastaneye yeniden gittiklerini ancak doktorun bir krem yazıp kendilerini eve gönderdiğini belirtti. Anne Sultan Durgut, yaşanan bu olayın ardından minik Şerife Sultan'ın aşı vaktinin geldiğini ve sağlık ocağına gittiklerini, buradaki doktorların ise 'Bu çocukta sarılık var' diyerek hastaneye sevkettiklerini anlattı. Hastane doktorunun bebeği muayene ettiğini ve 7.6 oranında sarılık hastalığının olduğunu ve 'Bir şey olmaz geçer' diyerek aşılarının yapılmasına izin verdiğini anlatan anne Durgut, gece bebeğin rahatsızlandığını söyledi.
Tekrar acil servise başvurduklarını belirtenı anne Durgut, o gece hastanede bulunan doktorun, 'Bu çocukta aşırı derecede sarılık var. Ben bu gece bu çocuğu burada yatıracağım. Burada tedavisi mümkün değil' diyerek Eskişehir Osman Gazi Tıp Fakültesi'ne sevk ettiğini söyledi. Maddi durumlarının elvermediğini ve ambulans talebinde bulunduklarını söyleyen anne Durgut, doktorun 'Yolcu otobüsü ile sabah gidersiniz' dediğini anlattı. Anne Durgut, 'Benim bebeğim saat 03.30'a kadar ağladı, hiçbir şey yapılmadı,
kanı değiştirilmedi. Bebeğim bu saatten sonra beyin kanaması geçirmiş. Sabah olduğunda ambulans istedik, vermediler. Yolcu otobüsüne bindik. Eskişehir'e vardık. Buradaki doktorlar, 'Bu çocuk beyin kanaması geçiriyor' diyerek yoğun bakıma sevk ettiler. Beyninin yüzde 70'ini ameliyat ile aldılar. O saatten sonra çocuğumun hiçbir şeyi kalmadı. Çocuğum yüzde 95 özürlü kaldı. Çocuk iki sene o şekilde yaşadı. 43 günlükken hiçbir şeyi yoktu. Beyin, karaciğer ve akciğer yetersizliğinden çocuğum vefat etti' diye konuştu.
'Biz yandık başkaları da yanmasın' diyen acılı baba Durgut, bu olaydan sonra Cumhuriyet Başsavcılığı'na soruşturma açtıklarını söyledi. Adli Tıp Kurumu'ndan bir buçuk yıldır bir kararın çıkmadığını iddia eden Durgut, kararın gelmesinin uzaması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com