Adli yıl törenle açıldı

Adli yıl törenle açıldı
Vilayet Alanı'nda yapılan törene Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Şanverdi, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Fatih Terzi, Baro Başkanı Avukat Rıza Öztekin, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Hasan Gönen ile çok say
Vilayet Alanı'nda yapılan törene Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Şanverdi, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Fatih Terzi, Baro Başkanı Avukat Rıza Öztekin, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Hasan Gönen ile çok sayıda adli personel katıldı. Anıta çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Bölge İdare Mahkemesi Başkan Vekili Turhan Turunç, yaptığı açıklamada, hukukun insanlık tarihiyle yaşıt olduğunu, aynı zamanda toplumsal gelişmelere paralel yaşayan ve gelişen bir kurum olduğunu söyledi.
Turunç, "Hukukun güçlendirilmesi, bir yandan çağın gerekleri ve toplumun ihtiyaçlarına uygun düzenlemeler yapılarak, diğer yandan da bu düzenlemelere toplumun ulaşabilmesini, istifade edebilmesini sağlayabilecek adalet ve yargılama sistemleri kurmakla mümkün olacaktır. İdeal hukuka en yakın düzenlemeler yapılmış olsa bile, kişilerin bu düzenlemelerden serbestçe istifade edebilmelerinin önündeki her türlü engel kaldırılmadıkça, uygulayıcıların bilgi ve ehliyet yeterlilikleri sağlanmadıkça, en önemlisi de bu düzenlemeleri uygulayacak olanların iç huzurları, tarafsızlıkları ve bağımsızlıkları sağlanmadıkça güçlü bir hukuk sisteminden, hukukun fert için gerçek bir güvence oluşundan bahsetmek mümkün olmayacaktır" dedi.
Baro Başkanı Avukat Rıza Öztekin ise, Beytüşşebab'daki 10 güvenlik görevlisinin şehit edilmesinden bahsederken, Tükiye'de terörün bir türlü durdurulamadığını ifade ederek, "Bir türlü bu kanayan yarayı durduramıyoruz. Türkiye'nin 30 yılını alan 40 bine yakın evladımızı şehit verdğimiz terör bir türlü durdurulamıyor. Bakın, terör durdurulamasa da cenazelerdeki o birlik görüntüleri güzel, ancak maalesef bu terörle mücadeleyi anlamsız kılan, askerlerimizin, halkımızın moralini bozan görüntülerde var. Ben tüm siyasileri bu görüntülerden uzak durmaya davet ediyorum. 
Zaten terörle mücadelemiz belli noktalarda sıkıntılı, ama lütfen teröristlerle kucaklaşmayın. Lütfen teröristlere iyi çocuk demeyin. Lütfen şehitlerimize birkaç Mehmet demeyin, bu çok önemli. İyi çocukların siz nerede çocuk öldürdüğünü gördünüz.
 İyi çocukların siz nerede kadın, yaşlı, çocuk demeden, asker demeden öldürdüğünü gördünüz? Asla onlar iyi çocuk olamaz. Türkiye'de elinden geleni yapıyordur terörle mücadele konusunda, ama bu mücadeleyi anlamsız kılacak açıklamaların siyasilerden gelmesi özellikle son derece üzücüdür. Hiç kimse Mehmetçiklerimize birkaç Mehmet nitelendirmesi yapamaz. Ben bu siyasi açıklamaların bir an önce son bulmasını ve onların yapması gerekenin terörün kökünün kazınması olduğunu düşünüyorum. Bu konuda siyasilere çok büyük görev düşmekledir. Bir adli yılı açıyoruz, bağımsız olmayan bir ülkede yargının da bir anlamı yoktur. Hukuk devleti, ulus devleti olmadan kesinlikle anlam kazanamaz, ama biz ulus devlet olma niteliğimizi yavaş yavaş kaybediyoruz. Tükiye'nin doğusu bugün maalesef belli noktalara ayrılmış durumdadır. Yargı sistemi bile belli noktalarda oralarda işlememektedir. Türkiye bu konuda acilen tedbir almalıdır" diye konuştu.
Öztekin, 3. yargı paketin kapsamındaki özel görevli mahkemeleri eleştirerek, "Maalesef 3. yargı paketinde özel görevli mahkemelerin kaldırıldığı şeklinde bir algılama var. Özel görevli mahkemeler kaldırılmamıştır. Bu mahkmelerin neden kalkması gerektiğin dair açıklamalar var" diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com