Adolfo Suarez'in vefatı

Adolfo Suarezin vefatı
İspanya 3 günlük yas ilan edildi, bayraklar yarıya indirildi

MADRİD (AA) - İspanya'nın diktatör Franco dönemi sonrasındaki demokrasiye geçiş sürecine öncülük eden eski Başbakan Adolfo Suarez'in ölümünden dolayı 3 günlük resmi yas ilan edildi.

Suarez'in ölümü nedeniyle ilk olarak meclis binasındaki İspanyol bayrağı yarıya indirilirken, çok sayıda basın mensubu ve meraklı İspanyollar meclis önünde toplandı.

Meclis Başkanı Jesus Posada, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Suarez, dünyadaki en önemli siyasi kişiliklerden biriydi. Yurt dışına yaptığım tüm ziyaretlerde ya da yabancı meslektaşlarımla görüşmelerinde Adolfo Suarez ismi hep geçti. İspanyol siyasetinin dünyadaki referansı oldu" dedi.

"Eğer bir geleceğimiz varsa bu, o dönemin ve Adolfo Suarez'in sayesindedir" diyen Posada, Adolfo Suarez'i son yolcuğuğuna uğurlamak için en uygun yerin Meclis olduğunu ve buna en iyi şekilde hazır olduklarını söyledi.

Öte yandan Kral Juan Carlos ve Başbakan Mariano Rajoy'dan sonra Adolfo Suarez'in ölümüyle ilgili basına açıklama yapan anamuhalefetteki Sosyalist İşçi Partisinin (PSOE) lideri Alfredo Perez Rubalcaba, "İspanyol sosyalistler, ona olan hayranlığımızı her zaman dile getirmek istiyoruz. Anayasal düzen, demokrasi ve özgürlük olan Suarez'in kararlılık gösterdiği temel esasları her zaman yaşatacağız. Suarez, her zaman İspanyol tarihinin bir bölümünü oluşturacak" diye konuştu. Suarez'in ölümüyle ilgili Bask ve Katalonya'daki ayrılıkçı siyasi partilerin liderleri de başsağlığı mesajı yayınlarken, Suarez'in "İspanyol demokrasisinin parçalanmasını önlediğine" vurgu yapıldı.

Bu arada Suarez'in vefat ettiği Madrid'deki Cemtro Hastanesine giden çok sayıda siyasetçi Suarez'in ailesine başsağlığında bulundu.

Adolfo Suarez'in katafalka konulacak İspanyol bayrağı ile örtülü naaşının, meclise getirilerek yarın yerel saatle 10.00'dan itibaren halka açılması öngörülüyor. 2008 yılında vefat eden eski Başbakan Leopoldo Calvo Sotelo için düzenlenen resmi törenin bir benzerinin Suarez için yapılacağı bilgisi verilirken, Adolfo Suarez'in naaşı normalde kapalı olan, çok önemli konuklar ve ya büyük resmi törenler için açılan ana kapıdan meclise giriş yapacağı ve "Pasos Perdidos" salonuna konulacağı açıklandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com