ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesi "enerjide verimli" hale getirilecek

ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesi enerjide verimli hale getirilecek
"Avrupa Birliği 7. Çerçeve Projesi" kapsamında ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nin enerjide verimli hale getirilmesi projesi imzalandı

AYDIN (AA) - Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Hastenisi'nin kendi elektriğini üretmesi, ısıtma ve sıcak su ihtiyacını karşılaması amacıyla kamu binalarının enerjide verimli hale getirilmesini hedefleyen "Avrupa Birliği 7. Çerçeve Projesi" imzalandı. 

ADÜ'den yapılan açıklamada, kamu binalarının enerjide verimli hale getirilerek enerji maliyetinin düşürülmesi ve yenilenebilir enerjinin kullanılması amaçlayan "Avrupa Birliği 7. Çevrece Projesi"ne, Aydın Valiliği işbirliği ile başlandığı bildirildi. 

ADÜ Rektörü Mustafa Birincioğlu, açıklamada, üniversitelerinin Türkiye’de böylesine kapsamlı bir projede yer alan ilk kamu kurumu özelliğini de taşıdığı belirterek, proje kapsamında ADÜ Tıp Fakültesi'nin enerjide verimli hale getirileceğini belirtti. 

Rektör Birincioğlu, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

"ADÜ Hastanesi binasında mantolama yapılacak, ısı esanjörleri takılacak, termostat sistemi yenilenecek. Isı kayıplarının önüne geçilecek. Ayrıca yeni geliştirilen parabolik güneş kollektörleriyle 300 dereceye çıkması sağlanacak su sıcaklığından hem elektrik üretilecek hem de ısıtma ve sıcak su ihtiyacı karşılanacak. Proje kapsamında ilk etapta takılacak enerji ölçme ve izleme sistemleriyle detaylı enerji ölçümleri yapılacak, tüm analizler somut verilere dayalı gerçekleştirilecek. Hastane hem daha az enerji tüketir hale gelecek hem de kullandığı elektrik ve ısının bir kısmı güneşten gelecek."

ADÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Ali Çengel’in çabalarıyla yürütülen projenin, ilk etapta hastane A bloğunda uygulanacağını kaydeden Birincioğlu, "Proje ile 10 katlı ve 26 bin metrekare alana sahip ADÜ Hastanesi’nin enerjide verimli hale gelmesi ve yıllık 4 milyon lira olan enerji faturasının 2 milyon liraya inmesi hedefleniyor" dedi.

Birincioğlu, Türkiye, İspanya ve Belçika’da uygulanacak ve toplam bütçesi 13 milyon avro olacak olan projeden kendilerine 2 milyon avro ödenek ayrıldığını, bunun 1 milyon 400 bin lirasının AB, 600 bin lirasının ise Aydın Valiliği tarafından karşılanacağını bildirdi.

Aydın Valiliği bünyesindeki AB Ofisi tarafından projenin tanıtımı ve yaygınlaştırılma çalışmalarının yürütüleceğini ifade eden Rektör Birincioğlu, şöyle devam etti:

"Binanın 2 yıl performansı takip edilecek, tasarruf olma özelliğini taşıyan çalışmalar belgelenecek. Bundan sonra da diğer binaların da enerjilerinin verimli hale gelmesi için bu proje örnek oluşturacak. Projenin sonunda diğer kamu kuruluşlarının ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ndeki sistemi örnek alarak kendi binalarını da enerji verimli hale getirecekler. Bu yaygınlaşma ile enerji tüketimi ve yılda 60 milyar dolara varan enerji ithalatı azalacak bu da çevreye ve cari açığa olumlu katkı yapacak." 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com