AFAD: "FETHİYE'DE BÜYÜKLÜKLERİ 1.7 İLE 5.0 ARASINDA DEĞİŞEN 203 ADET DEPREM MEYDANA GELDİ"

AFAD: "FETHİYE'DE BÜYÜKLÜKLERİ 1.7 İLE 5.0 ARASINDA DEĞİŞEN 203 ADET DEPREM MEYDANA GELDİ"
AFAD: "FETHİYE'DE BÜYÜKLÜKLERİ 1.7 İLE 5.0 ARASINDA DEĞİŞEN 203 ADET DEPREM MEYDANA GELDİ"

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Fethiye'ye 35 km uzaklıkta meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından, ilk 18 saatte büyüklükleri 1.7 ile 5.0 arasında değişen 203 adet deprem olduğunu açıkladı. ANKARA (ANKA) - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Fethiye'ye 35 km uzaklıkta meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından, ilk 18 saatte büyüklükleri 1.7 ile 5.0 arasında değişen 203 adet deprem olduğunu açıkladı.
AFAD'dan yapılan açıklamada, dün saat 15.44'te Muğla'nın Fethiye ilçesine 35 km uzaklıkta meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin, yaklaşık 7 km derinliğinde "ters bileşenli sol yönlü doğrultu atımlı bir faya bağlı geliştiğinin, bu fayın da Helenik Kıbrıs Yayı olarak adlandırılan fay sistemi ile ilişkili olduğunun" belirlendiği bildirildi. Helenik Yayı'nın, Akdeniz'deki tektonik aktivitenin en yoğun bulunduğu bölge olduğuna dikkat çekilen açıklamada, depremin hissedilen süresinin 23 saniye olarak ölçüldüğü kaydedildi. Depremin meydana geldiği saatten itibaren geçen 18 saatlik zaman dilimi içerisinde büyüklükleri 1.7 ile 5.0 arasında değişen 203 adet deprem olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:
"Fethiye Açıkları Depremi (ML= 6.0), deprem dış merkezine 33-346 km uzaklıklardaki Ulusal Kuvvetli Yer Hareketi Gözlem ağına ait 43 farklı ivme-ölçer istasyonu tarafından kaydedilmiştir. Ölçülen en büyük ivme değeri Doğu-Batı yönünde Fethiye istasyonu (230.06cm/sn2) tarafından kaydedilmiştir.
Bu türden depremlerin öncü ya da artçı deprem olarak değerlendirmesinin yapılması günümüz teknolojisinde imkansız olup, bilgi birikimleri ve deprem konusunda yapılan araştırmalarda bu soruya cevap verememektedir. Ancak bölgenin deprem aktivitesi ülkemizin diğer bölgelerinde olduğu gibi AFAD Başkanlığı tarafından 7 gün 24 saat süreyle izlenmekte elde edilen bilgiler "www.afad.gov.tr' ve "www.deprem.gov.tr' adresinden yayınlanmaktadır.
Doğal afetlerden çok fazla etkilenen ve yüksek derecede risk taşıyan bir coğrafyada yaşamaktayız. Bu, kabul etmemiz ancak boyun eğmeden mücadelede etmemiz, önlemler almamız gereken bir olgudur. Afetlere yol açan olayları tamamen önleyemeyeceğimizi; ancak afet zararlarını azaltma imkânına sahip olduğumuzu da bilmekteyiz. Bu kapsamda, vatandaşlarımızın deprem yönetmeliğimize uygun yapılmış sağlam yapılarda oturması önem kazanmaktadır."(ANKA)
(AYÇ/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com