"AFAD'da yolsuzluk" iddialarına yalanlama

AFADda yolsuzluk iddialarına yalanlama
Van Afet ve Acil Durum İl Müdürü Cafer Giyik, bazı basın yayın organlarında yer alan "AFAD'da yolsuzluk" yönündeki iddiaların asılsız olduğunu belirtti

VAN (AA) - Van Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Cafer Giyik, kentteki bazı basın yayın organları ile internet sitelerinde yer alan "AFAD'da yolsuzluk" yapıldığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

AFAD İl Müdürü Giyik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremlerin ardından köylerde evleri yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşlar için Evini Yapana Yardım (EYY) modeliyle ev, hayvan barınağı ve iş yeri inşa edilmesinin kararlaştırıldığını belirtti.

Alınan karar gereği hak sahibi kabul edilen ailelere ödenen kredilerle köylerde çalışma başlatıldığını anlatan Giyik, şöyle konuştu:

"Bu çalışmalarımızı yürütürken vatandaşlarımız için öncelikle konut, ahır ve iş yerini yapacağımız arsayı temin ederek yer seçimini yapıyoruz. Yer seçiminin usulleri Başbakanlık tarafından açıklanan genelgeyle yapılıyor. Bizim dışımızda 16 kurumun temsilcisinin katıldığı çalışmayla bunu gerçekleştiriyoruz. Daha sonra vatandaşlarımızla yer seçim protokolü yapıyoruz. Bunu jeolojik ve afetsellik açısından değerlendirdikten ve uygun gördükten sonra vatandaşımıza konut ahır ve iş yeri yapma izni veriyoruz. Öncelikle vatandaşın evinin yıkıldığı yerde, kendine ait arsası varsa ve afetsellik açısından uygunsa burayı tercih ediyoruz. Eğer sorun varsa, yeri uygun değilse, sırasıyla hazine arazisi, yoksa mera, yoksa kamulaştırma yöntemiyle bir şekilde vatandaşlarımıza yer temin ediyoruz."

Giyik, Van depreminde de şimdiye kadar yer seçimi yapılan 9 bin 750 vatandaşın işlemlerinin bu çerçevede yürütüldüğünü bildirerek, şunları kaydetti:

"Kendi arazisi olmayan vatandaşlarımıza hazineden veya meradan maksimum 750 metrekare arsa verilmektedir. Bunun istisnası söz konusu değildir. Ancak Erciş ilçesine bağlı Çubuklu köyüyle alakalı, İhsan Türköz isimli vatandaşla ilişkilendirilen haberde bahsedildiği gibi kesinlikle bir vatandaşa 38 bin metrekare arsa verilmesi söz konusu değildir. Bahsedilen büyüklük olan 38 bin metrekare, söz konusu parselin, yani hazine arazisinin tamamının büyüklüğüdür ve oradan sadece 750 metrekare vatandaşa tahsis edilmiştir. Bunun yer seçim protokolleri, mera komisyon kararları mevcuttur, her türlü belgesi vardır. AFAD'da yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla yazılan haber tamamen gerçek dışı, duyumlarla hareket edilerek yapılmıştır. Bahsedilen kişiyle bir akrabalığımız söz konusu değildir. Nüfus kayıt sisteminden de akrabalık bağı olmadığı ortaya çıkarılabilir."

Haberin tekzibi için ilgili yayın organına yazı gönderdiklerini ancak yayımlanmadığını kaydeden Giyik, habere ilişkin yasal yollara başvuracaklarını ve gerekli takibi yapacaklarını ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com