AFAD'dan New York'ta "afet yönetimi ve insani yardım" brifingi

AFADdan New Yorkta afet yönetimi ve insani yardım brifingi
AFAD Başkanı Oktay, uluslararası topluma Türkiye'nin insani yardım çalışmalarını anlattı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, uluslararası toplumu Suriye konusunda daha fazla yardımda bulunmaya çağırarak, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye ilişkin son kararının da içerik olarak yetersiz kaldığını ve bir adım ileriye taşınması gerektiğini söyledi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) desteğiyle, Katar ve Dominik Cumhuriyeti ile birlikte 2011 yılında HOPEFOR Girişimi’nin hayata geçirilmesinde öncü rol üstlenen Türkiye, AFAD önderliğinde dünyada ilk kez düzenlenecek "2016 Dünya İnsani İşler Zirvesi"ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda BM'de temaslarda bulunan AFAD Başkanı Oktay, HOPEFOR’un Geleceği 1. Çalışma Grubu Toplantısı ve İnsani Yardım Zirvesi'ne ilişkin görüşmelerinin yanı sıra, New York'taki Türkevi'nde "Türkiye'nin Afet Yönetimi Sistemi ve İnsani Yardım Aktivileri" başlıklı brifing verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye'nin BM Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik insani yardımlarının yanı sıra Somali, Myanmar ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ne yapılan yardımlara değindi. 

AFAD Başkanı Oktay ise konuşmasında, Türkiye'nin deprem konusunda yürüttüğü çalışmalar ile Suriye başta olmak üzere uluslararası insani yardım çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Türkiye'nin, 2013 Küresel İnsani Yardım Raporu'nda ABD ve İngiltere'nin ardından 3'üncü sırada yer aldığına işaret eden Oktay, Suriye krizinde Türkiye'nin desteğinin 2,5 milyar dolara ulaştığına, Türk sivil toplum kuruluşlarının yardımlarının 400 milyon doları bulduğuna, uluslararası yardımın ise yalnızca 183 milyon dolar olduğuna dikkati çekti.

Suriye kriziyle bağlantılı olarak, 2 milyon 300 bin hastaya bakıldığını ve 37 bin 500 ameliyat yapıldığını belirten Oktay, Türkiye'nin eğitim, sosyal ve teknik hizmetler gibi pek çok alanda destek verdiğini hatırlattı.

Oktay, uluslararası masraf paylaşımı, devam eden ve kalıcı yardım sistemi, bütün ülkelerde açık sınır kuralı, mültecilerin ülkelerine iadesi, siyasi çözüm ve bilincin artırılması gibi konularda uluslararası toplumdan beklentiler bulunduğunu da ifade etti.  

- Oktay'ın BM temasları -

Ziyaretiyle ilgili gazetecilere bilgi veren Oktay, İstanbul'da düzenlenecek 2016 Dünya İnsani Yardım Zirvesi'ne ilişkin hazırlıklar konusunda temaslarda bulunacağını kaydetti.

BM'nin desteğiyle Türkiye, Katar ve Dominik Cumhuriyeti tarafından başlatılan HOPEFOR Girişimi'nin başarısı dolayısıyla girişime daha fazla BM üyesi ülkenin katılmak istediğini belirten Oktay, HOPEFOR’un Geleceği 1. Çalışma Grubu Toplantısı’na da katılacaklarını bildirdi. 

Oktay başkanlığındaki AFAD heyeti, BM Acil Durum Koordinatör Yardımcısı Kyung-wha Kang, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) üst düzey yetkilileri, HOPEFOR Girişimi üye ülkelerinin bakan yardımcıları ve 2016 Dünya İnsani İşler Zirvesi temsilcileri ile bir dizi görüşme yapacak.

Öte yandan, AFAD tarafından başlatılan Myanmar’daki Rohingya Müslümanlara yönelik kampanyada toplanan tutarın bir bölümünün yardım faaliyetleri için kullanılmasına ilişkin AFAD ile UNICEF arasında insani yardım anlaşması imzalanacak.

- Uluslararası topluma Suriye çağrısı - 

Türkiye'nin insani yardımlarda örnek bir ülke olduğunu ve Suriye konusunda diğer ülkelerin de elini taşın altına koymasını gerektiği vurgulayan Oktay, şunları kaydetti:

"Suriye konusunda beklediğimiz desteği göremiyoruz. Toplam 183 milyon dolar, bu son derece yetersiz. Bunu gündeme getireceğiz. Biz burada algıyı düzeltmek istiyoruz. Türkiye, özellikle kamplarda kalanlara dünya standartlarının en iyisini veriyor. Bunların 3 katı şehirlerde yaşıyor."

BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki insani yardımla ilgili son kararına da değinen Oktay, "Beklentimizi karşılayan bir karar değil. Zamanlama olarak geç kalınmış ve içerik olarak da yetersiz bir karar. Bunun bir an önce bir adım daha ileriye gitmesi gerekir. Bu, 'Suriye hükümeti kabul ettiği ve izin verdiği sürece yardım yapabilirsiniz' manasındadır" dedi.

 

Oktay, BMGK kararının yaptırım gücü olmadığını belirterek, "Bizim asıl arzumuz, insani boyuttan baktığımızda, herkesin kedi yuvasına dönüyor olmasıdır" diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com