AFAD'dan Suriye açıklaması

AFAD'dan Suriye açıklaması
Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan(AFAD) yapılan açıklamada, Suriye'den gelen göçmenler için 9 çadırkent ve 1 konteynerkentte bugün itibariyle 28 bin 139 Suriye vatandaşının bulunduğu belirtildi.

Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan(AFAD) yapılan açıklamada, Suriye'den gelen göçmenler için 9 çadırkent ve 1 konteynerkentte bugün itibariyle 28 bin 139 Suriye vatandaşının bulunduğu belirtildi ve Suriye vatandaşlarına yönelik yardımların kesintisiz olarak devam ettiği vurgulandı.

AFAD'dan yapılan açıklamada Hatay'ın Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde 2'şer, Reyhanlı, Apaydın, Karbeyaz'da 1'er, Şanlıurfa-Ceylanpınar ve Gaziantep - İslahiye'de 1'er olmak üzere toplam 9 çadırkentin, ayrıca Kilis'te kurulan 12 bin kişilik 1 adet konteynerkentin Suriye'den gelen göçmenlere hizmet vermeye devam ettiği ifade edildi. "2011 yılı Nisan ayı içerisinde Suriye'de başlayan iç karışıklıklar nedeniyle, nüfus hareketlerine yönelik olarak bugüne kadar ülkemize gelen yaklaşık 50 bin Suriye vatandaşı için, Başbakanlık AFAD tarafından 4 ilimizde kurulan kamplarda bir yılı aşkın süredir, her türlü insani yardım ihtiyacı karşılanmaktadır" denilen açıklamada, AFAD'ın koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde ve konteynerkentte barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetlerin verildiği belirtildi. Hatay'da kurulan çadırkentlerde ve Kilis'teki konteynerkentte Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile birlikte BM ve AB temsilcisi Kofi Annan başta olmak üzere, yerli ve yabancı çok sayıda üst düzey yöneticinin de incelemelerde bulunduğunun belirtildiği açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Konteynerkent ve çadırkentlerde; ülkemize giriş yapan Suriye vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edilmektedir. 11 Haziran - 12 Haziran 2012 tarihlerinde, 189 Suriye vatandaşı ülkemize giriş yapmış, 152 kişi ise kendi istekleri ile geri dönmüştür. Bugüne kadar ülkemize toplam 49 bin 569 Suriye vatandaşı giriş yapmış, bunların toplam 21 bin 430'u ülkesine geri dönmüştür. Bugün itibariyle Hatay'da 6 bin 949, Gaziantep'te (Nurdağı-İslahiye) 5 bin 649, Kilis'te 10 bin 445 ve Şanlıurfa'da (Ceylanpınar) 4 bin 946 olmak üzere toplam 27 bin 989 Suriye vatandaşı ülkemizde barındırılmakta, bunlarla birlikte 19'u refakatçi, 131'i hasta ve yaralı olmak üzere toplam 150 kişi hastanede bulunmaktadır. Bunlarla birlikte Türkiye'de bulunan Suriye vatandaşı sayısı toplam 28 bin 139'dur. Hatay'daki çadırkentlerde oluşturulan 35 sınıfta okul çağındaki 420'si kız, 385'i erkek olmak üzere toplam 805 Suriye vatandaşına okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi verilmeye devam edilmektedir. Ayrıca Kilis'te bulunan 4 bin 251, Gaziantep -İslahiye'de bulunan 600 Suriyeli çocuk ve genç eğitim ve öğretime başlatılmıştır." (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com