AFAD'tan depremzedeye önemli uyarılar

AFAD'tan depremzedeye önemli uyarılar
Kütahya Simav'da 19 Mayıstaki 5,9'luk depremin ardından evleri ağır hasar gören vatandaşlar için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Merkezi (AFAD) tarafından TOKİ'ye Muradınlar Mahallesinde 9 şiddetindeki depreme dayanıklı 928 kalıcı konut y

Kütahya Simav'da 19 Mayıstaki 5,9'luk depremin ardından evleri ağır hasar gören vatandaşlar için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Merkezi (AFAD) tarafından TOKİ'ye Muradınlar Mahallesinde 9 şiddetindeki depreme dayanıklı 928 kalıcı konut yaptırıldı.

Yaptırılan 928 kalıcı konuttan 701'i 16 Kasım 2011, 145'i de 5 Aralık 2011 Pazartesi günü olmak üzere toplam 846 hak sahibi vatandaş Noter huzurunda yapılan kura sonucu yeni konutlarına kavuştu.
Kütahya İl Afet ve Acil Durum İdari ve Mali İşler Müdürü Remzi Zayim, 2. etap kura çekimi öncesi konu ile ilgili vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.
45 günlük süreçte sözleşmedeki yükümlülüklerini yerine getirmeyen hak sahiplerine AFAD tarafından 500 TL ile 2 bin TL arasında değişen oranlarda para cezası verilebileceğini anlatan Zayim, “Bunun yanında kura çekimini tamamlayan vatandaşlar istekleri doğrultusunda birbirleriyle becayiş yapabilecekler. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığınca verilecek süre içerisinde becayiş isteklerini notere onaylatarak onaylı belgelerini İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne teslim edecekler” dedi.
Konutlar ile ilgili ödeme planlarının askıya alındığına vurgu yapan Zayim, “Konutlarımız faizsiz, ilk iki yılı geri ödemesiz olarak toplam 20 yıl vadeli olacaktır. Vadesinde ödenmeyen taksitlerden geçen günler için yıllık yüzde 5 nispetinde gecikme faizi tahakkuk edecek olup, buna mukabil vadesinden önce tamamı yatırılan borçtan yüzde 20 oranında indirim yapılacaktır. Tapu ise borcun tamamının ödenmesine müteakip alınacaktır” dedi.
Alınan bilgiye göre 45 günlük yasal sürecin 3 artı 1'lik 701 konut için kuranın çekildiği 16 Kasım 2011 günü, 145 konut için ise 45 günlük yasal sürecin 5 Aralık 2011 Pazartesi günü başladığı öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com