Afet Eğitiminde Türk-Japon İşbirliği

Afet Eğitiminde Türk-Japon İşbirliği
JICA Afet Yönetim Uzmanı Fumio Kaneko İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’ı ziyaret etti

JICA Afet Yönetim Uzmanı Fumio Kaneko İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’ı ziyaret etti.
Milli Eğitim Bakanlığı ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında 2010 yılında başlayan “Okul Tabanlı Afet Eğitimi Projesi” kapsamında Bursa, Balıkesir, Bolu, Sakarya, Çanakkale, Düzce, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ ve Yalova illerindeki 80 pilot okulu kapsayan proje kapsamında Bursa’ya gelen JICA Afet Yönetim Uzmanı Fumio Kaneko İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’ı ziyaret etti. Ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, “Deprem felaketi nedeniyle büyük acılar yaşayan Türkiye ve Japonya arasındaki işbirliği projelerini çok önemsiyoruz. Depremin zararlarını en aza indirmenin, insanları depreme karşı eğitmekle mümkün olacağına inanıyorum. Bu tür projeler, insanlarda deprem bilinci oluşmasında önemli bir yol gösterici olacaktır” dedi.
Afetin ne zaman geleceğinin belli olmadığını vurgulayan Atilla Gülsar, “Doğal afetler konusunda her zaman hazırlıklı olmalıyız. Ne kadar iyi çalışır ve planlama yaparsak, geleceğe o kadar güvenle bakarız. Bu projeyle deneyimli ülke olan Japonya’nın tecrübelerinde yararlanıyoruz” şeklinde konuştu.
Türk-Japon dostluğuna dikkat çeken JICA Afet Yönetim Uzmanı Fumio Kaneko, Bursa ziyaretinde afet yönetim planlarının paylaşılacağını, çeşitli tatbikatlar yapacaklarını belirtti ve dost iki ülkenin bu projede işbirliği yapmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.
Deprem haftası nedeniyle Bursa’ya gelen heyete geçtiğimiz Ocak ayında Japonya’ya giderek 15 gün süreyle eğitim alan Formatörler Cezmi Kıyışkan ve Fatih Güler eşlik edecek. Bir hafta devam edecek çalışmalar kapsamında okulların ziyaretinin yanı sıra çeşitli tatbikatlar yapılacak ve afet yönetimi hakkında bilgi alış verişi yapılacak.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com