Afet Sigortaları Kanununa onay

Afet Sigortaları Kanununa onay
Meclis Genel Kurulu’nda, Afet Sigortaları Kanunu Tasarısı kabul edildi.
Kabul edilen tasarı, binalarda deprem sonucu meydana gelebilecek maddi zararların karşılanmasını teminen yaptırılacak zorunlu deprem sigortası ile sigorta şirketlerince teminat verilemeyen veya teminat verilmesinde güçlükler bulunan çeşitli afetler ve riskler sonucu meydana gelebilecek maddi ve bedeni zararların karşılanabilmesini teminen sunulacak sigorta ve reasürans teminatlarına ilişkin usul ve esasların belirlenmesini öngörüyor. 
 
DOĞAL AFET SİGORTALARI KURUMU 
 
Yasanın getirdiği düzenlemeler şöyle: 
 
Sunulacak sigorta ve reasürans teminatları, Bakanlık nezdinde kurulan kamu tüzel kişiliğini haiz Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından verilecek. 
 
ZORUNLU DEPREM SİGORTASI
 
Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler, tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar, bu binaların içinde yer alan ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler ile doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan veya sağlanan kredi ile yapılan meskenler zorunlu deprem sigortasına tabi olacak. 
 
GENEL KURUL
 
Tasarının kabul edilmesinin ardından Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, 10 Mayıs 2012 Perşembe günü saat 14.00’te toplanmak üzere birleşimi kapattı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com