Afet yasasına itiraz var!

Afet yasasına itiraz var!
TMMOB`a bağlı Odalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri tarafından “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı”na karşı toplanılan bin 500 itiraz dilekçesi TBMM’ye sunuldu.

Dilekçede “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı”nın kısa zaman içinde Meclis gündemine tekrar gelmesinin beklendiği ifade edilerek, anılan tasarının imar ve çevre alanında yürürlükte bulunan hemen hemen tüm yasaları “uygulanmayacak mevzuat” kılarak, ülkedeki tüm yeni yapılaşma ve kentsel dönüşüm uygulamalarına ait temel kararları Başbakanlık-TOKİ İdaresine bağlayacağı savunuldu. Tasarının bir dizi hukuk ihlalleriyle dolu olduğu iddia edilirken, “Yapılan muğlak riskli alan tanımı çerçevesinde ülke topraklarının tamamı riskli alan ilan edilebilecektir. Bu alanlar TOKİ’nin talebiyle veya resen Bakanlıkça belirlenebilecektir, bu olağanüstü yetki, yerel yönetimlerin yetkilerini bertaraf etmektedir” denildi.

Riskli yapıların tespit masraflarının kendilerine ait olmak üzere yapı malikleri tarafından Bakanlıkça lisanslandırılacak kuruluşlara yaptırılacağının belirtildiği dilekçede, tespit masraflarının verilen süre içinde yaptırılmadığı halde Bakanlık veya idare tarafından yaptırılacağı, bu durumda ise masraflar için tapu kaydına ipotek konulacağı öne sürüldü.

“MERA ALANLARININ TALAN EDİLMESİ BAKANLIĞIN İKİ DUDAĞI ARASINA BIRAKILDI”

Yapının afet riski altında olup olmadığına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki 5 kişinin karar vereceğinin ve itirazların da aynı Bakanlığa yapılacağının belirtildiği dilekçede, Hazine mülkiyetindeki alanların da (askeri alanlar dahil) tümüyle Bakanlığa tahsis edilebileceği öne sürüldü. Bu alanların Bakanlığın kararına göre TOKİ’ye veya yerel yönetimlere devredilebileceğine dikkat çekilen dilekçede, “Hazine dışındaki kamu kurumlarına ait taşınmazlar da yine Bakanlığın talebi üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla ya Bakanlığa ya da TOKİ veya idareye bedelsiz devredilecektir. Yani kamu mülkiyetindeki alanlar da yapılaşmaya açılacaktır. Kamu hizmeti için ayrılan sağlık, eğitim, sosyo kültürel alanlar satılabilecektir” denildi.

Dilekçede ayrıca mera alanlarının talan edilmesi, mera vasfının kaldırılması ve yapılaşmaya açılmasının Bakanlığın iki dudağının arasına bırakıldığı savunuldu. Dilekçe şu ifadelerle son buldu:

“Açıklanan nedenlerle, yerelleşme ve demokratikleşme karşıtı bu tasarının TBMM'den geri çekilmesini, demokrasi, kentli hakları, tarihsel ve doğal değerlerden yana olan bir düzenleme üzerinde yeni bir çalışma yapılmasını talep ederim.”

TBMM’YE SUNULAN DİLEKÇE İÇİN ÇAĞRI YAPAN KURULUŞLAR

“Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı”na karşı toplanılan itiraz dilekçeleri için çağrı yapan kuruluşlar şunlar:

“TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Mülkiyeliler Birliği, Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu, Halkevleri, Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası, Mimarlar Derneği 1927, Ankara Barosu, TOBAV, CHP Çankaya İlçe ve EMEP Ankara İl örgütü.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com