Afganistan'da hava saldırısında sivillerin ölmesi -Afganistan Devlet Başkanı Karzai: ''ABD, saldırı hususunda Afgan güçleriyle irtibata geçmedi''

Afganistan'da hava saldırısında sivillerin ölmesi     -Afganistan Devlet Başkanı Karzai: ''ABD, saldırı     hususunda Afgan güçleriyle irtibata geçmedi''

KABİL (A.A) - Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD'nin, ülkenin doğusundaki Logar'da 18 sivilin öldüğü hava saldırısıyla ilgili olarak Afgan güçlerini bilgilendirmediğini belirtti.
     Karzai, tekrar etmesi halinde bu türden davranışları Washington'la varılan anlaşmanın ihlali olarak değerlendireceklerini söyledi.
     Devlet Başkanlığı sözcüsü Eymal Feyzi, Karzai'nin olayı inceleyen müfettişlerle bir araya geldiğini, neticede Amerikan askerlerinin geçen çarşamba günkü hava saldırısını düzenlerken Afgan birimleriyle temasa geçmediğinin, bunun tek taraflı bir karar olduğunun anlaşıldığını ifade etti.
     Hava saldırıları Karzai'yle ülkedeki NATO güçleri arasındaki rahatsız edici konuların başında geliyor.
     Karzai, hava saldırılarının sivilleri tehlikeye attığını belirtiyor. Askeri yetkililer ise bu türden operasyonların terörle mücadelede önemli olduğunu ifade ediyor.
     ABD ile Afganistan arasında Nisan ayında imzalanan anlaşma, hava operasyonlarından Afgan hükümetinin sorumlu olmasını içeriyor.
    
     Muhabir: Bedriye Ateş Şimşek / AP
     Yayıncı: Fazilet Özer (KABİL)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com