Afganistan'da yaklaşan seçimler

Afganistanda yaklaşan seçimler
Afgan güvenlik güçleri, oy kullanma merkezlerinin güvenliğini sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor

KABİL (AA) - Afganistan’da 5 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve il şuraları seçimlerinde güvenlik nedeniyle daha önce kapalı kalacağı duyurulan 414 oy verme merkezinden 24'ünün güvenliğinin temin edildiği bildirildi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı, seçim gününde açık olacak 6645 oylama merkezine 24 merkezin eklendiğini belirterek, seçim gününe kadar güvenlik tehdidi altındaki merkezlerin sayısının azaltılması için çalıştıklarını söyledi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sedık Sedıkı, "Seçimlerde oy verme merkezlerinin güvenliğinin temin edilmesi için Afgan güçleri gece gündüz çalışıyor. Geçen hafta da seçim güvenliği için hükümet karşıtı silahlı örgütlere yönelik yaklaşık 90 operasyon düzenlendi” dedi.

Güvenliği yeni temin edilen oy verme merkezlerinin Gor, Kapisa ve Badahşan vilayetlerinde bulunduğunu ifade eden sözcü, "Militanlar seçimi istikrarsızlaştırmayı çalışıyor ama güvenlik güçlerimiz onlara karşı mücadele ediyor ve oluşturdukları tehdidi ortadan kaldırmak için çaba gösteriyor" şeklinde konuştu.

Afganistan İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni verilere göre, seçim gününde 6645 oylama merkezden 390’ı kapalı olacak ve 800 oylama merkezine karşı da ciddi güvenlik tehditleri olacak. 

- Taliban örgütü seçim güvenliğini tehdit ediyor -

Taliban, "ABD kuklası" olarak nitelendirdiği Karzai hükümetini tanımıyor. Halka oy kullanmaması yönünde tehditlerde bulunan Taliban, seçimlerin zaman kaybı olduğunu savunuyor.

Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Taliban örgütüne ve lideri Molla Ömer'e seçimlerde kendisinin de yer alması çağrısında bulundu ancak bu teklif kabul edilmedi. Taliban, 2005 ve 2009 seçimlerinde özellikle güney vilayetlerinde oy kullanma merkezlerini hedef almış, oy kullananların parmaklarını kesmişti.

Taliban, seçim için hazırlık sürecinin başlamasından hemen sonra seçimlerin boykot edileceğini, seçilen kişileri de ABD'nin dayatması olduğu gerekçesiyle tanımayacağını dile getirtmişti. Taliban, ayrıca cumhurbaşkanı seçilecek kişinin çok daha önceden Washington tarafından belirlendiğini, Afgan halkının da sadece göz boyama amaçlı oy vermeye götürüldüğünü iddia etmişti.

- Seçim kampanyaları devam ediyor -

Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimi için adayların kampanyaları yaklaşık iki hafta önce başladı ve güvenlik sorunlarına rağmen ülkenin birçok bölgesinde son hızıyla devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığının 11 adayı ülkenin 34 vilayetinde kampanya faaliyetlerini sürdürüyor. Adaylar, halkın oyuna alabilmek için mitingler düzenleyerek Afganistan’ın geleceği için programlarını açıklıyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com