Afganistan'daki heyelan

Afganistandaki heyelan
Toprak altında kalan kişilerin yaşaması mümkün olmadığından kurtarma çalışmaları sona erdirildi

BADAHŞAN (AA) - Toprak altında kalan kişilerin yaşamasının mümkün olmadığını aktaran yerel makamlar, kurtarma çalışmalarını bugün sabah saatlerinde sona erdirdi.  

Afganistan'ın kuzeydoğusundaki Badahşan vilayetinin Argu ilçesine bağlı Ab Barik köyünde Cuma günü meydana gelen heyelanda dolaysı ile evlerini terk etmek zorunda kalan 700 aileye, değişik uluslararası ve yerel dernekler tarafından yapılan yardımlar sürüyor. 

Badahşan Valisi Şah Veli Adib yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 2 bin 500 kişinin öldüğü toprak kayma olayında, yaklaşık 3 bin kişi olası toprak kaymalardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kaldı” dedi.

Olay yerine onlarca yerel ve uluslararası derneğin yardım getirdiğini ve zarar görenler için yardım dağıtma sürecinin gönlerce devam edeceğini aktaran Adib, şimdilik afetzedelere çadır, gıda ve battaniye gibi yardımların verildiğini söyledi.

Adib, ölenlerin sayısının artabileceğinden edişe ettiğini dile getirerek, gelecekte afetzedelere ev için arsa ve daha fazla yardımların verileceğini açıkladı.

-Heyelanda nasıl meydana geldi-

Toprak kayma olayında kocasını ve damadını kaybeden Hatice, olayı şöyle anlattı: “Evimizde oturuyorduk, patlama sesi gibi bir ses doyduk dışarıya çıktığımızda, tepenin bir kısmının kaydığını gördük. Kocam acele beni ve çocuklarımı evden çıkardı, kendisi evdeki eşyaları almak için gitti, toprak kaydığında onu ve tüm evimizi götürdü. Bir daha haber alamadık.”

Hatice, toprağın ilk kez kaydığında onlarca evin toprak altına gittiğini dile getirerek, daha sonra yandaki koylardan yardım için yaklaşık 100 kişinin geldiğini ve ikinci kez toprak kaydığında yardım için gelenlerin de çoğunun hayatını kaybettiğini söyledi.

-Afganistan’ın üst düzey yetkilileri hergün Badahşan’da-

Afganistan Cumhurbaşkanının birinci yardımcısı Yunus Kanoni Badahşan’a gelti. Toprak kayma olayında zarar gören ve yakınlarını kaybedenlere sonuna kadar yardım sözü veren Kanoni, Uluslararası yardım korumalarının ellerinden gelen yardımı yapmaları gerektiğini vurguladı.

Dün Afganistan Cumhurbaşkanının ikinci yardımcısı Karim Halili de olay yerini ziyaret edip, zarar görenlere yardım sözü vermişti.

Çok sayıda kamyonların yardım dağıtmak için beklediği ve bir taraftan yardım dağıtıldığı halde, bazı afetzedeler 2 günden beri yemek yiyemediğini belirterek, çadırlara ve gıda yardımına çok muhtaç olduğunu söylüyor.

Afetzedelere yardım dağıtmak için Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA), İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve Dunya Gida Programı (WFP) başta olmak üzere, çok sayıda insani yardım korumu faaliyete geçti, bazı Afgan işadamları da afetzedelere yemek dağıttı.    

Toprak altında kalan kişilerin yaşamasının mümkün olmadığını aktaran yerel makamlar, kurtarma çalışmalarını bugün sabah saatlerinde sona erdirdiğini açıkladı.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com