Afrika ziyareti “tamamen duygusal”

Afrika ziyareti “tamamen duygusal”
Erdoğan, Afrika’ya elmas için değil dostluk için geldiklerini iddia etse de bir süre sonra ağzındaki baklayı çıkardı: “2015’te Afrika ticaret hedefimiz 50 milyar dolar. Barajlarınızı biz yapalım, doğalgazını biz çıkaralım”

Başbakan Erdoğan’ın, beraberindeki 300 işadamı ile birlikte çıktığı 5 günlük Afrika seyahati basına yansıyan önemli gündem maddelerinden biri.
 
300 işadamıyla özel uçakla çıkılan Afrika turunun ilk gününde Gabon'u ziyaret eden Erdoğan, Afrikalılara hitaben yaptığı konuşmada, “sadece dostluk ve kardeşlik” için geldiklerini söylerken işadamlarına ise, 2015 Afrika ticaret hedefinin 50 milyar dolar olduğunu açıkladı.
 
Sol Portal’ın haberine göre, dün Gabon Parlamentosu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, ''Afrika'ya baktığımızda elmasları, altınları, madenleri görmüyoruz. Biz, sadece ve sadece dost ve kardeşlerimizi görüyoruz'' şeklinde konuştu.
 
Oysaki gündüz saatlerinde işadamlarıyla yemekli toplantıda bir araya gelen Erdoğan, “2015 yılı için Afrika ile ticaret hacmi hedefimiz 50 milyar dolardır. Bu hedefi yakalamakta kararlıyız. Tabii Bu durarak olmaz, çalışarak olur. Çalışacağız koşturacağız, kovalayacağız” ifadelerini kullanmıştı.
 
LAFI ECDADINA GETİRDİ
 
17. özellikle de 18. yüzyıldan itibaren el değmemiş altın, elmas gibi zenginlikleri ve canlı emek gücü aç gözlü Batılı "modern uygarlığın"ın istilasına uğrayan Afrika’nın tarihine değinen Erdoğan, açgözlü beyaz adamlardan dert yandı.
 
Erdoğan, ''Tarih boyunca olduğu gibi bugün de Afrika'ya baktığımızda diğerlerinin tersine elmasları, altınları, madenleri, yer altı zenginliklerini görenlerden değiliz. Biz Afrika'ya baktığımızda ortak tarihimizi görüyoruz, sadece ve sadece dost ve kardeşlerimizi görüyoruz. Artık kardeşler arasındaki hasreti, ilgisizliği, uzaklığı ebediyen dindirmeye niyetlendik ve bunun için mücadele veriyoruz” diye konuştu.
 
Afrika’nın açgözlüler tarafından insanlığın katledildiği kadim bir kıta olduğunu ifade eden Erdoğan, Afrikalıları kendilerinin açgözlü olmadığına inandırmaya çalışması dikkatlerden kaçmadı. Bu bağlamda lafı ecdadına getiren Erdoğan, Türkiye ile Afrika’nın ezeli ve ebedi bir tarihe sahip olduğunu ileri sürerek Osmanlı Devleti’nin, Afrika'da yüzyıllar boyunca dostça ve kardeşçe yaşamın sembolü olduğunu iddia etti.
 
 “BARAJLARINIZI BİZ YAPALIM, DOĞALGAZI BİZ ÇIKARALIM”
 
Elmas ve altınlar için gelmediklerine Afrikalıları inandırmak için dil döken Erdoğan, ağzındaki baklayı ise işadamlarıyla bir araya geldiği toplantıda çıkardı. Erdoğan, Gabon Başbakanı Raymond Ngong Sima’ya “Barajlarınızı biz yapalım, doğalgazını biz çıkaralım” teklifinde bulundu.
 
Afrika'ya baktığı zaman yeraltı kaynaklarını değil, dost ve kardeşliği gördüğünü dile getiren Erdoğan, dostluktan ne anladığını şu sözlerle ifade etti:
 
“300 kişilik bir işadamları grubuyla Gabon'a geldik. Bu heyetin içinde 175 girişimcimizin yıllık cirosu 65 milyar dolar. İstiyoruz ki bütün bu girişimcilerimizle Gabon’da yeni bir değişim, dönüşüm sürecini başlatalım. Barajlarınızı biz yapalım, doğalgazını biz çıkaralım.”
 
Türk inşaat sektörüne de övgüler dizen Erdoğan, Türk inşaat sektörü dünyada Çin’den sonra ikinci sırada olduğunu iddia ederek, “Bizler özellikle baraj inşaatlarında kendini ispatlamış bir ülkeyiz. Gabon’un suyunu iyi değerlendirmesi bakımından, gerek enerji, gerek içme suyu kullanımı bakımından şirketlerimizin önemli işlev göreceğini düşünüyorum. Doğalgaz çıkarımı ve çevrim santrallerinin kurulumunda önemli bir işlev yerine getireceklerini düşünüyorum” dedi.
 
İKİ FARKLI ZİYARET, İKİ FARKLI BAKIŞ
 
Öte yandan Erdoğan’ın, 300 kişilik işadamı heyetiyle Afrika’ya çıkarma yapıp Gabon’un elmasına, altınına değil de baraj ve doğalgazına talip olmasına karşılık, Küba ile Gabon arasında sağlık, eğitim ve spor alanlarında geliştirilen işbirliği birbirinden farklı bu ziyaretlerin ardındaki zıt dünya görüşünü ortaya koyuyor.
 
Geçen yıl eylül ayında Küba’yı ziyaret eden Gabon Devlet Başkanı, 1974 yılında başlayan Küba ile Gabon arasındaki diplomatik ilişkilerin özellikle sağlık, eğitim ve spor alanlarında güçlenmiş olduğunu ifade etmişti. Söz konusu ziyarette 1,5 milyon nüfusa sahip olan Gabon’da halihazırda 30 Kübalı sağlıkçının görev yaptığı ve 26 Gabonlu öğrencinin ise Küba’da tıp, spor ve bilim konularında yüksek eğitim gördüğü dile getirilmişti.
 
“GÜLEN OKULLARI  VE TUSKON”
 
Başbakan Erdoğan’ın işadamlarıyla Afrika’ya yaptığı çıkarma Financial Times’e de konu oldu. Financial Times, ''Afrika'da nüfuzunu artırma arayışındaki Türkiye'' başlığı ile sayfalarına taşıdığı haberinde, Erdoğan hükümetinin krizdeki Avrupa pazarlarından uzaklaşırken, yeni pazar arayışına girdiğini ifade etti.
 
Türkiye'nin son üç yıl içerisinde Afrika'da 19 yeni elçilik açtığına işaret edilen haberde, Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle 2000 yılında yaklaşık 750 milyon dolar olan ticaret hacmini 2011'de 7,5 milyar dolara taşıdığına dikkat çekildi.
 
Financial Times dikkat çekici haberinde, Türkiye'nin Afrika ile güçlenen ilişkilerinde Fethullah Gülen okullarının önemli bir rol oynadığı yorumuna yer verdi. Gazete, Gülen hareketinin işadamları örgütlenmesi olan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) Afrika şirketleriyle kurduğu bireysel bağların da ilişkileri kuvvetlendirdiğini kaydetti.
 
AFRİKA ÇIKARMASINA KİMLER KATILDI?
 
Başbakan Erdoğan ile birlikte 5 günlük Afrika gezisine 300’e yakın işadamı katıldı. Bu işadamları içerisinde Hamdi Akın (Akfen Holding), Ferit Şahenk (Doğuş Holding), Fettah Tamimce (Fine Otel Turizm), Remzi Gür (Gürmen Grup), Ethem Sancak (Hedef Holding), Nihat Özdemir (Limak İnşaat), Mehmet Nazif Günal (MNG Holding), Ali İsmail Sabancı (Pegasus Hava Taşımacılığı), Süleyman Varlıbaş (VARYAP) AKP’ye yakınlığıyla dikkat çeken isimler oldu.
 
Erdoğan’ın uçağında ayrıca TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TUSKON Başkanı Rızanur Meral, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, İKA Başkanı Serdar Çam ve Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Hasan İbicioğlu da yer aldı.
 
Erdoğan’ın heyetinde ise Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AKP Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ile Ömer Çelik bulundu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com