Afrikalı Büyükelçiler Çorum'da

Afrikalı Büyükelçiler Çorumda
Afrika Büyükelçiler Birliği üyesi 12 ülkenin Ankara büyükelçisi, Çorum'da temaslarda bulundu

ÇORUM (AA) - Afrika Büyükelçiler Birliği üyesi 12 ülkenin Ankara büyükelçisi, Çorum'da bazı ziyaretlerde bulundu.

Birlik üyesi ülkelerden Nijerya, Angola, Uganda, Ruanda, Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Nijer, Zambia, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Fas, Moritanya ve Sudan'ın Ankara büyükelçisi, kentte çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Uğur Grup adlı firmanın daveti üzerine Çorum'a geldi. Firmanın kentte un ve yem makineleri üretimi yapılan tesislerini inceleyen büyükelçiler, Uğur Grup Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Barlık ve yetkililerinden bilgi aldı.

Büyükelçiler, daha sonra, Vali Sabri Başköy'ü ziyaret etti. Büyükelçilere Çorum'un sanayisi ve ekonomisiyle ilgili bilgi veren Vali Başköy, Çorum'un, sanayi potansiyeli bakımından Anadolu'nun önde gelen kentlerinden biri olduğunu söyledi.

Kentte 600'e yakın küçük ve orta büyüklükte işletmenin faaliyet gösterdiğini belirten Başköy, "Müteşebbislerimiz ile özverili sanayici ve iş adamlarımızın kurduğu firmalar, Çorum'un sanayi potansiyelini üst seviyelere taşımış ve kentimizin üretim alanında önde gelen iller arasında yer almasını sağlamıştır. Çorum'dan 120'den fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır. İhracat yapılan bölgeler arasında çok sayıda Afrika ülkesi de bulunmaktadır. İnanıyorum ki bu ziyaretinizden sonra daha güzel açılımlar olacaktır" diye konuştu.

Büyükelçilerin ziyaretinden memnuniyet duyduklarını dile getiren Vali Başköy, "Bu tür ziyaretleri sıklıkla yapmak lazım. Afrika Birliğine üye 53 ülke bulunuyor. Umuyorum ki sizler, buradaki izlenimlerinizi diğer meslektaşlarınızla da paylaşacaksınız. Hükümetimizin ve devletimizin Afrika ülkelerine yönelik çok doğru politikaları var. Afrika'da kardeşlerimizi daha iyi tanıyalım, onlarla ilişkilerimizi daha iyi bir zeminde kuralım istiyoruz. Karşılıklı olarak birbirimize saygı duyuyor, ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Bu konuda bir ivme kazandığımız gerçek. Çorum olarak biz de bu gelişen ivme karşısında önemli bir aktör olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuk büyükelçiler adına konuşan Nijerya'nın Ankara Büyükelçisi Ahmed Abdulhamid, Çorum'da bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, kendilerine gösterilen ilgi ve yakınlıktan dolayı teşekkür etti.

Afrika Büyükelçiler Birliği'nin, en iyi organize olmuş birlik olduğunu belirten Abdulhamid, "Birliğimizde Afrikalı 28 büyükelçiliğimiz temsil ediliyor. Bu sayıyı yakında 31'e çıkaracağız. En iyi organize olmuş birlik biziz. Türkiye ile kurduğumuz ilişkilerimizi geliştirmek ve daha ileriye taşımak istiyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin kendilerine yakınlık gösterdiğini dile getiren Abdulhamid, "Bundan çok memnunuz. Türkiye'nin bizlere gösterdiği özveri ve yakınlık, ilişkilerimizi ve iş birliğimizi daha arttıracak" dedi.

Abdulhamid, Türkiye ile ortak iş birliğine her zaman açık olduklarını söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com