Afyon ayıbından dönülüyor mu?

Afyon ayıbından dönülüyor mu?
Milli Savunma Bakanlığı "Mevzuat değişikliği için çalışma başlattık" şeklinde bir açıklama yaptı.
Açıklamada, "Afyonkarahisar'daki mühimmat patlaması neticesinde hayatını kaybeden personelin durumu, K.K.K.'lığınca yapılan inceleme sonucunda, ilgili yönergenin 4'üncü maddesinin 'h' bendine ("herhangi bir askeri tesis, kışla ve binanın vs. yangın, sel, deprem, heyelan, çığ gibi doğal afetlere maruz kalması nedeniyle ölenler.) en yakın olduğu değerlendirilmiş ve personelimiz şehitliklere defnedilmiştir. Somut olayla bire bir uygunluk göstermediği de görülen mevzuatın değiştirilmesine yönelik çalışmalar başlatılmıştır" denildi.

Afyonkarahisar'da mühimmat deposundaki patlamada şehit olan 25 askerin ailelerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gönderilen yazıda personelin "Görev esnasında doğal afet nedeniyle şehit" olduğu bildirilmişti.
 
BAŞTA ŞEHİT AİLELERİ, KAMUOYU AYAĞA KALKTI
 
Sebebi belirlenemeyen patlamada şehit olan 25 askerin yakınları Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın gönderdiği mektupta askerlerin "görev esnasında doğal afet nedeniyle şehit olduğu"nun belirtilmesine isyan etti.
 
Bu durumda görev şehidi sayılan Afyon'daki askerler, Terörle Mücadele Kanunu kapsamının dışında kaldığı için aile bireylerine iş hakkı tanınmayacak.
 
Patlamada şehit olan 21 er ve erbaşların ailelerine 3 bin'er TL tazminat ödendiği öğrenildi. Şehit askerlere Mehmetçik Vakfı da 30'ar bin lira ödeyecek.
 
Şehit olan askerlerin yakınlarına tanınacak hakları düzenleyen yasalar kapsamında terörle mücadelede ölen askerle kaza veya ihmal sonucu ölen askerin yakınlarına tanınacak haklarda iki önemli fark bulunuyor. Bir erin tüm şehitlik haklarından faydalanabilmesi için "terörle mücadele" sırasında yaşamını yitirmesi gerekiyor. (NSK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com