Afyon gelinen noktayı değerlendiriyor; ya Kütahya?

Afyon gelinen noktayı değerlendiriyor; ya Kütahya?
Afyonkarahisar'da havalimanı ihalesinin iptalinden sonra STK'ların harekete geçmesi olumlu karşılanırken; Kütahya'da ise iktidar partisinin siyasileri başta olmak üzere gözlenen "gamsızlık" ve "birlikteliksizlik" gözlerden kaçmıyor!..

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) önderliğinde bir araya gelen sivil toplum örgütleri temsilcileri, Zafer Havalimanı konusunda gelinen noktayı değerlendirdi. Afyonkarahisar'da havalimanı ihalesinin iptalinden sonra STK'ların harekete geçmesi olumlu karşılanırken; Kütahya'da ise iktidar partisinin siyasileri başta olmak üzere gözlenen 'gamsızlık' ve 'birlikteliksizlik' gözlerden kaçmıyor!..
ATSO toplantı salonundaki görüşmede bir konuşma yapan ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar'a 56.7 kilometre uzaklıkta olan Zafer Havalimanı'nın ihalesinin yapılmasını dört gözle beklediklerini ancak teklif veren olmadığı için ihalenin iptal edildiğini ifade etti. Serteser, 'Hükümetimiz buraya gerçekten ciddi bir havalimanı düşünüyordu. Burada 3 milyon metrekarelik alan kamulaştırıldı ve Ulaştırma Bakanlığı'nın tahsisine verildi. 10 bin metrekarelik kapalı alanı, 3.5 kilometrelik bir pisti vardı ki bu Türkiye'nin en büyük dördüncü sivil havalimanı olacaktı. Bunu çok arzu ediyorduk. Buranın ihalesi için toplam 8 tane şartname alınmıştı. Fakat 1 Nisan'da ne yazık ki hiçbir firma buraya teklif vermedi' diyerek konuştu.

'SÜREÇ HIZLANMALI'
ATSO Başkanı Serteser, hükümetin bu konuda mutlaka bir formül bulacağını söyleyen Serteser, 'Fakat biz diyoruz ki işin buradaki en önemli noktası geldiğimiz nokta. Biz şimdiye kadar hiçbir zaman 'Ya Altıntaş'a niye yapılıyor? İşte buraya açılsaydı' diye hiç sivil toplum kuruluşlarını toplayıp toplantı yapmadık. Sebebi, tabi genişlemeye müsait böyle bir havalimanın bize çok uzak olmayan bir bölgeye yapılması bizi çok eksi yönde etkilemiyordu' dedi. Devlet desteğine rağmen ihaleye teklif veren çıkmadığını anlatan Serteser, artık sürecin uzadığını söyledi. Hüsnü Serteser, 'Süre uzayınca sıkıntı oluştu. Yeter ki bir an önce havalimanı sıkıntısı atlatalım. Bin an önce havalimanına kavuşalım. Biz yine diyoruz ki hükümetimizin bu konudaki kararlarına saygılıyız. Yalnız süreç mutlaka hızlanmalıdır. Ama ne kadar hızlanırsa hızlansın bu saatten sonra 2.5-3 seneden önce bu havalimanının açılması mümkün gözükmüyor' dedi.

'ASKERİ HAVAALANIMIZIN SİVİL UÇUŞLARA AÇILMASINI İSTİYORUZ'
Afyonkarahisar'lılar olarak Askeri Havaalanı'nın geçici de olsa Zafer Havalimanı yapılıncaya kadar sivil uçuşlara açılmasını istediklerini belirten Serteser, 'Nasıl hükümetimiz 81 ile bir üniversite yapmıştır, üniversite medeniyet için önemlidir; ulaştırma da medeniyet, gelişmemiz, ihracat ve turizm için önemlidir. Belki bunu her ile yapamaz ama en azından önemli gördüğü illere yapması gerektiğini düşünüyoruz. Kaldı ki bizim havaalanımız mevcuttur. Buraya para harcanmayacaktır. Türkiye NATO'nun en güçlü ülkesidir. Hiç bunu inkar etmeyelim. Kendimizi hiçbir zaman küçük görmeyelim. NATO'nun en büyük ülkesinin 'ben burayı sivil uçuşlara geçici açıyorum' dediği zaman, yapamayacağı bir şey yoktur. Hükümet'in Afyon'un havalimanını açtıramayacak bir gücü olmadığını hiç düşünmüyoruz. Eğer hükümetimiz Genelkurmay ile el ele verirse Genelkurmay Başkanımızın bu sene hemşehrimiz olarak son yılıdır; hiç itiraz edeceğini düşünmüyorum. Yeter ki hükümetimiz bunu istesin ve 'biz burayı geçici açmak istiyoruz' desin. Biz diyoruz ki Altıntaş'taki havaalanı bu aşamadan sonra yapılacaksa, yapılıncaya kadar askeri havaalanımızın sivil uçuşlara açılmasını istiyoruz' diye konuştu.

-ZAFER HAVALİMANI BİLDİRİSİ-
Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları Zafer Havalimanı'nın eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini içeren bir bildiri yayımladı.
Zafer Bölgesel Havaalanı ihalesinin ertelenmesinin ardından Afyonkarahisar'da bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcileri Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bir araya geldi. Kentteki 36 sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığı toplantıda, Askeri Havaalanı'nın sivil uçuşlara açılması gerektiği dile getirildi.
Toplantıda konuşan ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, 'Askeri Havalimanı'nin idaresi NATO'nun elinde. Türkiye NATO'nun en güçlü ülkesidir. NATO'nun en büyük ülkesinin 'Ben burayı sivil uçuşlara geçici açıyorum' dediği zaman yapamayacağı bir şey yoktur. Hükümetimizin şu anki dış politikadaki gücünü de biliyoruz. Yeter ki hükümetimiz bunu istesin. Askeri Havaalanımızın sivil uçuşlara açılmasını istiyoruz' dedi.
Toplantı sonunda açıklanan ve Başbakanlık, Genel Kurmay Başkanlığı ve ilgili bakanlıklara da gönderilecek olan ortak bildiride, 'Gelin hep birlikte bize kulak verin. Afyonkarahisar'ın havalimanı ihtiyacına artık son verin. Bizler Zafer Bölgesel Havaalanına karşı değiliz ancak uzun yıllar daha beklemek istemiyoruz. Sizler de isterseniz bu işin önünde duran kimse olamaz. Askeri Havaalanı'nın sivil uçuşlara açılmasını istiyoruz' ifadelerine yer verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com