Afyon ithal et ile tanışıyor

Afyon ithal et ile tanışıyor
Afyonkarahisarlı et üreticileri ve tüketicilerin bugünden itibaren ithal et ile tanışıyor. Afyonkarahisar Ticaret Borsası (ATB), yarın Adapazarı Et ve Balık Kurumu'ndan (EBK) Afyonkarahisar'a ithal getiriyor. Ticaret Borsası tarafından 12 liraya alınac

Afyonkarahisarlı et üreticileri ve tüketicilerin bugünden itibaren ithal et ile tanışıyor. Afyonkarahisar Ticaret Borsası (ATB), yarın Adapazarı Et ve Balık Kurumu'ndan (EBK) Afyonkarahisar'a ithal getiriyor. Ticaret Borsası tarafından 12 liraya alınacak ithal et, sertifikası olan her kasaba kar amacı gütmeden aynı fiyattan satılacak.
ATB binasında basın toplantısı düzenleyen Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, son günlerde Hükümet'in kırmızı et fiyatlarındaki dalgalanmaları ve fiyat artışlarını önlemek üzere ithal canlı hayvan getirerek Et ve Balık Kurumu Tesisleri'nde kesim yaptığını ve kilosunu 12 liradan sattığını söyledi.
Mühsürler, bu tesislerde kesimi ve satışı yapılan ithal etin büyük şehirlerin piyasalara tarafından çekildiğini ve Afyonkarahisar'da EBK kombinası olmaması nedeniyle yeterli gelmediğini kaydetti. Mühsürler, bu nedenle Afyonkarahisar'da halen kırmızı et fiyatlarında dalgalanmalar ve spekülasyonların devam ettiğini bildirdi.
Fiyatların dengelenmesi için borsa ve borsa önderliğinde kurulan Kırmızı Et Üreticileri Birliği'nin bütün çalışmalarına rağmen bu durumun önüne geçemediğini aktaran Mühsürler, bütün bu gerçekler göz önüne alınarak ithal etin Afyonkarahisar piyasasına girmesi ve piyasanın ateşinin alınmasının şart olduğunu söyledi.
Ticaret Borsası tarafından ilk etapta 300 kilo karkas ithal eti 12 liradan satın aldıklarını ve etin ücretini ödediklerini belirten Mühsürler, yarın öğleden sonra bir kamyon ithal etin Afyonkarahisar'a geleceğini bildirdi. İthal eti dileyen bütün üyelerine kar amacı gütmeden aldıkları fiyata vereceklerini belirten Mühsürler, ithal etin Türkiye'nin kırmızı et sektörüne yön veren Afyonkarahisar'a hayırlı olacağına inandığını kaydetti.
İthal etin gelmesinin, anlaşılmaz bir şekilde yükselişe geçen et fiyatlarını bir nebze olsun dizginleyeceğini ifade eden Mühsürler, amaçlarının hem kasap esnafının rahatlaması hem de tüketicilerin sağlıklı ve ucuz kırmızı et yiyebilmelerini olduğunu söyledi.
Üretici ile tüketici arasındaki dengeyi sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Mühsürler, 'Biz borsa olarak hiçbir kar amacı gütmüyoruz. Kasaplar bu işe sıcak bakmazsa, borsa olarak gerekirse bir dükkân açar ithal etin satışını buradan yaparız. Ben Adapazarı'na gittim ve inceledim. Gerçekten kesim olsun, sağlık ve kalite yönünden ithal ette hiçbir sakınca yok. İnşallah ithal et ile birlikte et fiyatlarında dengeyi sağlayacağız. İnşallah bundan üreteci de tüketici de memnun kalacak.' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com