Afyon, Uludere olmasın

Afyon, Uludere olmasın
Uludere katliamı ve F-4 jetinin düşürülmesine ilişkin gerçekler ortaya çıkmamışken buna bir de Afyon’daki cephanelik patlaması eklendi.
Uludere’de 34 köylünün bombardımanda öldürülmesi ve Suriye hava sahasında Türk F-4 jetinin düşürülmesinin üzerinden aylar geçmesine karşın bu olaylara ilişkin yürütülen soruşturmalarda bir sonuca varılamadı. Bu durum da Afyon’da 25 askerin şehit olduğu cephanelik patlamasına ilişkin soruşturmanın da benzer bir şekilde “uzatılması endişesini” doğurdu. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi CHP?milletvekili Levent Gök, “şeffaflık” uyarısında bulunarak bu üç olaya ilişkin gerçeklerin kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini vurguladı.
 
Kuzey Irak’tan kaçak mal getirirken, “terörist sanılarak” savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 köylünün öldürülmesinin üzerinden yaklaşık 8 ay geçti.Yürütülen soruşturmada, olayla ilgili mağdur ve tanıkların bilgisine başvurulurken şu ana kadar herhangi bir asker veya sivil yetkilinin ifadesi alınmadı. Türk F-4 keşif uçağının düşürülmesiyle ilgili incelemeden henüz sonuç alınamadı. Bu iki olaya ilişkin soruşturmanın sonucunu bekleyen Türkiye, buna bir de Afyon’da 25 askerin şehit olmasına ilişkin patlamayı ekledi.
 
‘Soruşturma ilerlemedi’
 
Gök, bu tür olaylara ilişkin bilgilerin “şeffaf” olarak kamuoyuna yansıtılması ve halkın doğru bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti. Ancak Uludere ve düşen jet konusunda bunun yapılmadığını belirten Gök, iktidarın Uludere olayını unutturmaya çalıştığını kaydetti. Levent Gök, “Soruşturma, bir adım ilerlemiş değildir. Arzu ettiğimiz ve olaya ilişkin temel soruların cevaplarına ilişkin belgeler Genelkurmay tarafından gönderilmedi. Burada tam bir karartma var ve olay zamana yayılarak unutturulmaya çalışılıyor” dedi. Meclis’deki Uludere komisyonunun da raporunu geçen mart ayında tamamlayacağının açıklandığını belirten Gök, buna karşın raporun yazımına halen başlanmadığına dikkat çekti. Gök, “Çünkü, olaya ilişkin temel soruların yanıtları yok. Malesef ki bu olay iktidar ve Genelkurmay’ın işbirliği içinde unutturulmaya çalışılıyor” diye konuştu.
 
Benzer şekilde Türk F-4 jetinin nasıl düşürüldüğünü ilişkin henüz ciddi bir açıklama yapılmadığını belirten Levent Gök, “Hiçbir ciddi gerekçeler ortaya çıkarılamamıştır. Ortaya çıkan bazı gerçeklerin acılığı karşısında ise iktidar suskundur” dedi. (NSK)
 
Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com