Afyon'a dev spor kompleksi

Afyon'a dev spor kompleksi
Afyonkarahisar'da içerisinde 15 bin kişilik stadyumun bulunduğu spor kompleksinin temeli, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katıldığı törenle atıldı.

Afyonkarahisar'da içerisinde 15 bin kişilik stadyumun bulunduğu spor kompleksinin temeli, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katıldığı törenle atıldı.
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'da ilk olarak Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile Zafer Kent Ormanı'nda yemekte bir araya geldi. Kılıç ve Eroğlu yemeğin ardından tesisin temel atma törenine katılırken, Dinçer ise Milli Eğitim Müdürlüğünde düzenlenecek toplantı için ayrıldı.
Bakanlar, tören alanında Afyonkarahisarlı minik, yıldız ve genç sporcular ile tek tek selamlaştı. Coşkulu bir şekilde tören alanına gelen iki bakana Afyonkarahisarlıların ilgisi yoğun oldu. Her iki bakan da konuşmalarına başlamadan önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'a Allah'tan rahmet diledi.
Temel atma töreninde kürsüye ilk gelen Bakan Eroğlu oldu. Afyonkarahisar'da olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Eroğlu, Afyonkarahisar için hayırlı olmasını dileyerek 51 milyon liraya mal olacak tesis hakkında bilgi verdi. Eroğlu, 'Su kayağından kapalı yüzme havuzları ve futbol sahalarına kadar pek çok tesis olacak. Bizim de vazifemiz sizlerin hizmetlerinde olmak. Son 8,5 yılda yapılanlar bizden önceki 70 yılda yapılanlardan daha fazla. Bu şehrin suyu bile yoktu. Farkımızı bu temeli atarak
gösteriyoruz' diye konuştu. Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar'ın termal ve sağlık merkezinden sonra spor turizminin başkenti olarak yolunda hızla ilerleyeceğini dile getirdi.

'AFYONKARAHİSAR, ÇOK AZ İLDE BULUNAN BİR TESİSE KAVUŞTU'
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da Afyonkarahisar'ın Türkiye'de çok az ilde olan bir spor kompleksine kavuştuğunu söyledi. 'Geç kalındı, geç oldu, güç olmadı' diyen Kılıç, tesisin kısa sürede tamamlanması için müteahhit firma ile pazarlık yaptı. Kılıç, tesislerin bitiş tarihinin 19 Mayıs 2013 saat 13.00 olduğunu açıkladı. Para problemi olmadığını ifade eden Kılıç, Afyonkarahisar'a yaptıkları yatırımları anlatarak, 'Afyonkarahisar isim hakkını bile bu dönemin siyasi anlayışı ile kazandı.
Afyonkarahisar'da yurt kapasitesi 3 bin 842'ye çıktı. 750 kişilik bir öğrenci yurdunun daha temelini atıyoruz. Türkiye'nin çok az vilayetinde bütün spor altyapısının karşılandığı bir tesisin temelini atıyoruz. 15 bin kişilik stadyum, su kayağı parkı, yüzme havuzları, çim sahalarla dünya spor müsabakalarına ev sahipliği yapabilecek bir tesis olacak. Eskinden bunlardan bir tanesi 15 senede bitiriliyordu' diye konuştu.
Kılıç sözlerine şöyle devam etti:
'Çok kısa bir zamanda hizmete kazandırılan eserler iltifata tabidir. Yapılan hizmetler fark edilecek, bilinecek, 'Elleriniz dert görmesin' diyeceksiniz. Bu yatırımlar güven ve istikrarın sonucudur. Gecelik faiziler yüzde 7 bin 500'lere, enflasyon 3 haneli rakamlara çıksaydı bir tane bir yatırımcı bulamazdık. Hastaneler, yollar, yeni okullar ayağa kalkıyor. Bugünün Türkiye'si kaynaklarını seferber eden, dostun, düşmanın gıpta ile izlediği bir ülke halinde gelmiştir. 15 bin kilometrelik yol dedik ve bunu
başardık. Hastaneler, hızlı trenler. Türkiye hızla yol almaya devam ediyor. Yeter ki milletimiz yanımızda olsun.'

'İSPANYA'DAN BİLE GELİP ÇALIŞMAK İSTEYENLER VAR'
Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlığlu ise, Türkiye'nin her yerinde 25 yıl idarecilik yaptığını ancak bu kadar görkemli spor tesisinin kısa sürede yapıldığı ilk ilin Afyonkarahisar olduğunu gördüğünü söyledi. Eskiden yatırımların tamamlanmasının yıllar aldığını belirten Balkanlıoğlu, 3- 5 senede ihale süreci olan işler için müteahhitlerle pazarlık yapıldığını ifade ederek, 'İstikrar güven getirdi, güven yatırım ve ihracatı artırdı. Artık İspanya'dan bile gelip çalışmak isteyenler var. Afyonkarahisar
gibi bir ile 50 milyon liranın üzerinde bir yatırım yapılacak. Spor karşılaşmaları yapılacak. Dünya takımlarını yaz kampında ağırlayacağız' dedi.

'NİYETİMİZ SİYASİ RANT ELDE ETMEK DEĞİL'
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da, siyasi rant elde etmek gibi bir niyetleri olmadığını belirterek, 2 yıl önce verdikleri sözleri yerine getirdiklerini söyledi. Başkan Çoban, 'Afyonkarahisar bir termal başkent. Otellerimiz var, sağlık merkezimiz var. Eksik olan hemen spor turizmiydi. Bütün avantajları yanında iklim şartları bize spor turizminin kapılarını açacak. Toplam 650 bin metrekarelik bir alanda yapacağımız tesisler, ilimizin önünü açacak. 'Yeni bir stadyum, kapalı spor alanları,
tenis kortları, atıcılık, binicilik, atletizm, doğa sporları yapacağız' dedik. 'Bütün spor takımları buraya gelip kamp yapacak' dedik. Bugün mutlu anımızın başlangıcını yapıyoruz' dedi. Başkan Çoban, tesiste birinci etabının yüzde 75'lik kısmının yapılacağını ifade ederek, '15 bin kişilik stadyum, yarım olimpik yüzme havuzu, 3 tenis kortu, 1 su kayak tesisi, 2 adet spor salonu ile her türlü salon sporlarının, dünya müsabakalarının yapıldığı bir merkez olacak. 2 adet sentetik ve 8 adet çim sahamız olacak'
diye konuştu. Başkan Çoban, toplam etabın 51 milyon liraya mal olacağını ve TOKİ tarafından yapılacağını anlattı.
Konuşmalardan sonra 2 yılda tamamlanması beklenen tesisin temeli; Bakan Kılıç, Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve bürokratlar tarafından atıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com