Afyon'da son durum

Afyon'da son durum
Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, ''Bütün saha tarandı. Kışla dışındaki alan yüzde 99 oranında temizlendi'' dedi.

Balkanlıoğlu, patlamanın meydana geldiği Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası çevresindeki Ataköy Mahallesi'nde incelemelerde bulundu.

Polis ve askerler tarafından kışla çevresinde bulunan savunma ve taarruz tipi el bombaları, fünyeler ve obüs mermilerini inceleyen Vali Balkanlıoğlu, yetkililerden bilgi aldı.

Balkanlıoğlu daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, kışla çevresinde emniyetin yaptığı çalışmaların tamamlandığını bildirdi.

Vatandaşlardan gelecek ihbarlar kapsamında çalışmaların süreceğini dile getiren Balkanlıoğlu, ''Bütün saha tarandı. Kışla dışındaki alan yüzde 99 oranında temizlendi. Araştırmalar mutlaka devam edecektir'' diye konuştu.

Alanın, Ankara'dan ve komşu illerden gelen uzmanlarca geniş çaplı araştırıldığını ifade eden Balkanlıoğlu, bulunan mühimmatın etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Patlayan mühimmat deposunun önündeki aracın parçalarının dahi yerleşim yerlerinin yakınına düştüğünü kaydeden Balkanlıoğlu, ''Deponun aydınlatılması için kapısı açılıyor ve çalışır vaziyetteki askeri bir aracın farından istifade ediliyor. Patlama olunca aracın parçaları birkaç kilometre ileriye gidiyor. Aynı şekilde bombalar, obüs mermileri de aynı şekilde araziye fırladı'' dedi.
    
Genelkurmay Başkanı Özel'in incelemeleri
    
Patlamanın nedenine ilişkin soru üzerine konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini hatırlatan Vali Balkanlıoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüşmesinin detaylarına ilişkin soru üzerine de şunları söyledi:

''Olay tamamen bir adli vaka olup, hem idari, hem adli hem de askeri yönden tahkikat aşamaları devam ederken tam neticelenip, raporlanıp, bir hükme bağlanıp imza aşamasına geçip önüne gelmeden birtakım yargıların, düşüncelerin manşete taşınmasından rahatsız olduğunu söylemişti bana.''
    
Namaza gidince ölümden kurtuldu
    
Bir gazeteci patlamada yaralanan bir askerin ''namaz kılmaya gittiği için ölümden kurtulduğunu'' hatırlatarak konuya ilişkin bilgi istemesi üzerine Balkanlıoğlu, şunları kaydetti:

''Yaralı askerlerle hastanede defalarca görüştük. Bize olayı da anlattılar. Kısa dönem bir asker kendisinin de mühimmatın tasnif eden askerler arasında olduğunu belirtti. Saat 21.00 gibi yatsı namazı kılmak için bölgeden biraz uzaklaştığını ve tam namaza başladığında büyük bir gürültüyle sarsıldığını anlattı. Onun namaz kılmak için oradan ayrılması ve şehit olmaması da tamamen takdir-i ilahi. Tuvalete de gidebilirdi veya başka bir amaçla da gidebilirdi. Biz de askerlik yaptık, çalışmaya gidileceği zaman arazi olup kaytardığımız da oluyordu. Arazi olarak da kurtulunabilinirdi. Bu tabii ki varsa sorumluların sorumluluğunu ortadan kaldırmaz ama takdir-i ilahidir.''  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com