Afyon’da üretiliyor ABD’lilerin evlerini süslüyor

Afyon’da üretiliyor ABD’lilerin evlerini süslüyor
Afyonkarahisar’da faaliyet gösteren Tiryakioğlu Mermer İşletmesi’nin ürettiği mermer fayanslar ABD’lilerin ilgi odağı oldu

ABD’liler, özellikle ev ve iş yerlerinin dekorasyon ve kaplamalarını Afyon’dan gönderilen mermer fayansla yapıyor.

Türkiye’nin mermer başkenti Afyonkarahisar’da işletmeler dünyanın dört bir yanına ürün gönderiyor. Teknolojinin getirdiği yenilikleri sektörde kullanarak ürün çeşitliliğine giden işletmeler, artık blok mermer gönderme yerine, bunu işleyerek ev ve iş yerlerinde kullanılabilecek özel malzemeler haline getiriyor.

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi’nde(OSB) faaliyet gösteren Tiryakioğlu Mermer Fabrikası da mermer fayans üretimi yaparak tamamına yakınını ABD’ye ihraç ediyor. İşletme sahibi Ural Tiryakioğlu, yılda 70 bin metrekarelik mermer fayans üretimi yaparak tamamına yakınını ABD’ye ihraç ettiklerini söyledi.

"ZEKÂ’DAN DESTEK ALDIK"

Tiryakioğlu, blok mermerleri keserek üretimi entegre hale getirmek için Zafer Kalkınma Ajansı’ndan (ZEKA) destek aldıklarını belirterek, "Daha önce mermer blokları kesemiyorduk, yarı mamul halinde alıyorduk. Bu da zaman ve iş gücü kaybına neden oluyordu. ZEKA’dan aldığımız proje karşılığında 200 bin liralık bir destek alarak makine parkurunu oluşturduk. Tesisimiz entegre tesis haline geldi.” dedi.

Mermerlerin fayansa dönüştürüldüğünü ifade eden Tiryakioğlu, ürünlerinin seramik fayanslarla aynı standart kalınlık ve ölçüde olduğunu anlattı. ABD, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde mermerin daha çok bu formatta kullanıldığını ifade eden Tiryakioğlu, buralarda büyük ölçüde ev ve işyerlerinde iç dekorasyonda, kaplamada kullanıldığını belirtti. ABD’lilerin şıklığı, kalitesi ve sağlamlığı ve nedeniyle mermer fayansları tercih ettiğini ifade eden Tiryakioğlu, yılda 70 bin metrekarelik ürün ihraç ettiklerini dile getirdi.

ZEKA YEREL VE BÖLGESEL KALKINMAYA DESTEK VERİYOR

ZEKA Genel Sekreteri Yılmaz Özmen de Afyonkarahisar’da 24 milyon 721 liralık 42 projenin yüzde 50'sine hibe desteği verdiklerini söyledi. Projelerin iki yıl içinde tamamlanarak, ilin kalkınmasına ciddi katkı sağlamasının beklendiğini ifade eden Özmen, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinde çeşitli sektörlere hibe desteği verdiklerini anlattı. Özmen, Afyonkarahisar'da mermercilik, termal turizm, et ürünleri, endüstri, tarım hayvancılık ve termal turizm alanlarında oluşturulan projelere destek veren ajansın, yatırımcıların önünü açtığı gibi istihdama da önemli katkılar sağladığını kaydetti. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com