"Afyonkarahisar potansiyelini daha iyi kullanmalı"

"Afyonkarahisar  potansiyelini daha iyi kullanmalı"
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) işbirliği ile Afyonkarahisar’da Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) kuruldu.
TEKMER’in protokol imzası için AKÜ Ahmet Necdet Sezer Kampusun’de bir tören düzenlendi. Törende konuşan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Türkiye’nin güzel bir büyüme trendinde olduğunu belirterek, bu rüzgar ile bütün şehirlerin, bütün iş adamlarının, işletmelerin büyüdüğüne dikkat çekti. Herkesten daha farklı işler yapanların daha fazla büyüdüğünü dile getiren Kaplan, yelkenini doğru açanların, rüzgarını doğru yönlendirenlerin, bir şekilde daha farklı büyüdüğünü söyledi. 
Afyonkarahisar’ın potansiyellerine bakıldığında ise kentin çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Kaplan, “Bu potansiyelin ne kadar bir ticari değer dönüştürdü diye bakıldığında ben de biraz soru işaretleri var. Buradan bakıldığında Afyon’un çok güzel lojistik bir imkanı var, yolların kavşak noktası, bir diğer taraftan mermeri ile alternatif turizm araçları ile ve değişik potansiyellerin olduğunu biliyorum. Ama bu potansiyellerini daha iyi kullanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 
"AFYONKARAHİSAR, POTANSİYELİNİ DAHA İYİ KULLANMALI"
Afyonkarahisar’ın potansiyellerini daha iyi kullanması adına bir adımın atıldığını belirten Kaplan, şu ifadelere yer verdi: 
“Bugün imza attığımız konu, bizim gelecek Türkiye’sinde projeleri hayata geçirecek AR-GE, inovasyon projelerini hayata geçirecek bir ortam oluşturacak. Daha hızlı kalkınmasını sağlayacak projelerin hayata geçirilmesini bekliyoruz. Ne olacak demeyin? Bunlar hayata geçtiğinde Afyon çok daha farklı noktalarda olacak.”
KOSGEB’in çok değişik konulara destek verme konusunda ciddi bir kabuk değişikliğine gittiğini anlatan Kaplan, “Bundan 3-4 sene önce KOSGEB sadece imalatçı KOBİ’leri desteklememeli, artık dünya öyle bir değişiyor ki hizmet sektöründeki KOBİ’ler de desteklenmeli ve onların da desteklemesi için bir kanun değişikliğine gidildi. 3 milyon işletme KOBİ’lerden oluşmakta, bu rakamlar güzel rakamlar. Bütün doğu blok ülkelerinde, orta Asya cumhuriyetlerine bakıldığında bu potansiyel çok şükür güzel değerlendiriliyor. Yarınları daha rekabetçi kılabilmemiz adına daha planlı ve programlı gitmemiz lazım” diye konuştu.
 
"HER TÜRLÜ KONUYU DESTEKLİYORUZ"
Kendisini değiştirmek isteyen KOBİ’lere daha nitelikli destek olsun diye KOSGEB’in, yepyeni bir destekleme modelini çıkarttığını aktaran Kaplan, şöyle konuştu: 
“KOSGEB yeni ekonominin kavramlarını KOBİ’lere aşılayacak ve bunu bir şekilde iş hayatında uygulamak isteyen KOBİ’lere daha nitelikli destek olacak destekleme programı oluşturdu. KOSGEB geçmişte de AR-GE’ye destekler veriyordu, inovasyon açılımını getirelim istedik. Artık ticarileşebilen, yenilik çalışmalarına da bir anlamda ürün geliştirme çalışmalarına da destek olalım istedik. Sadece AR-GE ve üretim konularının değil, işletmenin bir çok noktalarında eğitim ve danışmanlık anlamında her türlü konuyu destekliyoruz. AR-GE’de danışmanlıklar olacak bilirkişilikler olacak, belli eğitimler, danışmanlıklar burada daha nitelikte olacak ama bununla sınırlı olmasın istedik.Ülkemizde maalesef kardeş, kardeş ile iş yapamıyor bahaneleri, birleşme, ortaklık gibi kavramlar bize hep soğuk gelmiş. Ama artık dünya değişiyor. Rekabet edecekseniz ya faklı olacaksınız, ya da güçlü olacaksınız. Başka yolu yok. güçlü olmanın yolu da birlikte hareket etmek.”
 
Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise, işbirliği ile Afyonkarahisar’da yapılamayacak bir şeyin olmadığını belirterek, “Bizim katma değer üretmemiz lazım. Biz de her şey var. Kumu, kum olarak satarsan değeri hiç yok ama bunu cama çevirirsen fiyat artıyor. Bizim elimizdeki imkanlara katma değer oluşturmamız lazım. Bunu üniversiteler yapacak. Biz de OSB’miz, ATSO’muz, Belediyemiz ile el birliği yapıp kalkınıp gelişceğiz inşallah” dedi.
 
"TEKMER’İN NE KADAR DEĞERLİ OLDUĞUNU ANLAYACAĞIZ"
ATSO Başkanı Hüsnü Serteser ise, AR-GE’ye çok büyük önem verilmesi gerektiğini ifade ederek, “TEKMER, KOSGEB’in artarak devam eden destekleri ile birlikte bizim sanayicimizin üniversite ile birlikte çalışmaları neticesinde bu yüksek müracaat fiyatlarına ulaşmamız ancak mümkün olabilecek. TEKMER’in ne kadar önemli olduğunu bu yatırımlar ve AR-GE çalışmaları sonucunda çıkan ürünlerin ticari değere dönüştürülmesi ile çıkacak yatırımlar başladığında anlayabileceğiz” şeklinde konuştu.
AKÜ Rektörü Mustafa Solak, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesine yönelik öncelikle Afyonkarahisar’ın öncü sektörlerine destek sağlayacak yeni merkezleri kurma, mevcutları aktif hale getirmeye yönelik her faaliyeti desteklediklerini söyledi. Rektör Solak, küresel rekabet ortamında faaliyet gösteren işletmelerin rekabet edebilmeleri, kendilerini yenilemekte teknolojiyi kullanıp ürün geliştirme ve var olan ürünü de kalite yönünden yenilenmesinden geçtiğini söyledi. Ürün geliştirme ya da yenileme ise bilimin, teknolojinin etkin kullanımı ile başarıya ulaşan bir AR-GE süreci olduğunu ifade eden Solak, “Sağlıklı bir AR-GE süreci için ileri teknoloji ve alt yapıya, beyin gücüne ihtiyaç olduğu bilinen bir gerçektir. Bu ihtiyaç üniversitelerin temsil ettiği beyin gücü, bilimsel çalışma ortamı, teknolojiyi kullanımı ve alt yapısı ile KOBİ’lerin temsil ettiği girişimci, yaratıcı ve yenilikçi üretim gücünü bütünleştirecek TEKMER ve TEKNOPARK’lardır” dedi.
 
"EN ÜST SEVİYEDE BURADAN FAYDALANACAKLAR"
Üniversite olarak bu gelişmeler ışığında TEKMER ve TEKNOKENT kurmanın önemini bildiklerini anlatan Solak, şöyle konuştu: 
“Üniversitemiz ile ATSO ve KOSGEB başkanımızın desteği ile TEKMER’in açılması çalışmalarını bir süre önce başlatmıştık. Gerekli olan alt yapının hazırlanması için ATSO başkanı ile dirsek temasını çok sıkı tutarak bu noktalara geldik. Binamızı bu iş için tahsis ettik ve bugün protokol aşamasına geldik. Afyonkarahisar’da faaliyet gösteren işletmelerin üniversitemizdeki TEKMER binamızda üniversitemizin beyin gücü, bilimsel çalışma ortamı ve KOSGEB’in sağlayacağı maddi desteklerden en üst düzeylerde faydalanacaklarını ümit ediyoruz. ATSO, KOSGEB ve üniversitemiz işbirliğinde faaliyete geçecek TEKMER’in başarılı olmasını temenni ediyorum.”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com