Afyonkarahisar'da avukatlar eylem yaptı

Afyonkarahisar'da avukatlar eylem yaptı
Afyonkarahisar Barosu, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nin paralı hale getirilmesi ve bazı kanunlarda yapılan değişikliklerin avukatlara ciddi ekonomik yük getireceği gerekçesiyle eylem yaptı.Avukatlar, tepki olarak avukatlık ruhsatlarının kopyasını Adal

Afyonkarahisar Barosu'na üye bir grup avukat, 'Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nin paralı hale getirilmesi, 'Arabulucuk Yasası', 'Çek Kanunu'ndan hapis cezasının kaldırılmasını öngören yasal düzenlemeleri protesto etti. Afyonkarahisar Barosu Başkanı Turgay Şahin ve bir grup avukat, ortak basın açıklaması yaparak yapılan düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesini istedi. Cübbelerine siyah kurdele takan avukatlar adına konuşan Baro Başkanı Turgay Şahin, avukatlık mesleğinin sıkıntılı bir sürece girdiğini söyledi. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nin paralı hale getirilmesi, Arabulucuk Yasası, Çek Kanunu'ndan hapis cezasının kaldırılmasına ilişkin düzenlemelerin kendilerine ciddi bir ekonomik yük getirdiğini kaydeden Şahin, "İnsanları cezaevinde görmekten hoşnut değiliz. Ancak alacaklıların da borçlarını tahsil etmesi gerekiyor" dedi.

ZENGİNLİK PEŞİNDE DEĞİLİZ

Zenginlik peşinde olmadıklarını, ancak vekillik ettikleri vatandaşlara karşı sorumluluk bilinciyle hareket ettiklerine dikkat çeken Şahin, küçük gibi görünen ayrıntıların avukatlık mesleğini zorlaştırdığını öne sürdü. Yeni yapılan düzenlemeler nedeniyle açılan davayla ilgili bilgi almak için her bir sorgulama için para ödemek zorunda kalacaklarını hatırlatan Şahin, şunları söyledi: "Arabulucuk yasası da yasalaşmak üzere. Mahkemeden önce arabulucuya gidip para ödenmek zorunda kalacağız. Tasarıda, '4 yıllık herhangi bir fakülteyi bitiren kişi de arabulucu olabilir' deniliyor. Avukatlar, yargının bir unsuru olarak görülmüyor. 30 lira sorgu ücreti için gecenin 3'ünde çağrıldığınız karakola gitmek zorundasınız. Araç temin etmek de bize ait. Göreve çağrıldıkları zaman 'ne ile gelirsiniz' diye sorulmuyor. Afyonkarahisar'da hâlâ yol parasını ödemeyen, bunu marifet sayan adliyeler var. Çağrılan yere 'Belediye otobüsü ile git, aynı vasıta ile dön' diyen yetkililer var. Bizler müvekkillerimiz adına görev yapıyoruz. Zengin olmak derdinde değiliz, ama geçim derdi de yaşamak istemiyoruz."

Basın açıklamasının ardından avukatlar, Adliye Sarayı'nın karşısındaki PTT Şubesi'ne kadar cübbeleriyle yürüdü. Avukatlar, avukatlık ruhsatlarının kopyalarını üzerine siyah kurdele takarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu, Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği'ne gönderdi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com