Afyonkarahisar'da bir ilke imza atıldı

Afyonkarahisar'da bir ilke imza atıldı
Afyonkarahisar’da özel bir firma tarafından kentte bir ilke imza atılarak, 100kWp Güneş Enerjisi Santrali kuruldu. Santral ile yılda 130 bin kilowatt saat (kwh) elektrik üretilmesi planlanıyor.

Hoca Elektrik Güneş Enerjisi Santrali’ni kuran Tunçmatik Powergie isimli firmanın Genel Müdürü Mehmet Özer, enerji tüketiminin günden güne hızla arttığını ve bunun beraberinde küresel ısınma ve iklim değişiklikleri gibi tehlikelere nende olduğunu söyledi. Tek çözümün yenilenebilir enerji kaynakları olduğu kaydeden Özer, “Bu kaynaklar arasında oldukça önemli bir yer tutan güneş enerjisi, yeni bir çalışma alanı ve iş kolu olarak sanayicilerin ve bilim adamlarının oldukça ilgisini çekiyor. Coğrafi konumu itibariyle güneşlenme alanı ve süresi oldukça yüksek olan Türkiye ise gün geçtikçe Güneş Enerjisi Teknolojileri konusunda daha duyarlı hale geliyor. Firma olarak Afyonkarahisar’da bulunan Hoca Elektrik’e, 800 metrekarelik bir çatı üzerine 125 bin Euoruluk bir yatırımla kurduğu güneş enerji santralinin, yılda 130 bin kWh enerji üretimi yapması hedefleniyor. Santraldeki endüstriyel güneş panelleri, yüksek sıcaklığa dayanıklı ve hava şartlarından etkilenmeyen ürünler kullanılan sistemin yaklaşık 7 yılda kendini amorti etmesi bekleniyor” dedi.

“GÜNEŞTEN İSTİFADE ETMEMİZ MİLLİ MENFAATLERİMİZ İCABIDIR”
Açıklamaların da Türkiye’nin güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgusunu da yapan Özer, şunları söyledi:
“Enerjide yüzde 50’den daha çok dışa bağımlı olan ülkemizde bu enerji kaynağından istifade etmemiz milli menfaatlerimiz icabıdır. Hoca Elektrik yapmış olduğu yatırımla bir ilki yaparak, Afyon bölgesindeki diğer sanayici ve iş adamlarına öncülük etmiştir. Türkiye'de güneş enerjisinin önemini ve özellikle güneş enerjisi üretim tesislerinin açılmasında özenli bir görev bilinciyle hareket eden powergie, güneşten elektrik enerjisi üretiminde Japonya’dan, Almanya’dan ve bu konuda öncü birçok ülkeden önde gelen firma ile iş ortaklıkları yaparak ülkemizde profesyonel tesisler kurmaya devam edecek.”

“KONUYLA İLGİLİ YAKLAŞIK 5 YILDIR ARAŞTIRMA YAPIYORUZ”
Hoca Elektrik Genel Müdürü Hakan Sömer ise proje hakkında şunları söyledi:
“Bizden sonraki nesillere hem daha temiz, hem daha ekonomik bir işletme bırakmak ve hem ülkemize hem çevremize faydalı olmak bizler için önemli. Bu nedenle bu projeyi gerçekleştirmeyi düşündük. Konuyla ilgili yaklaşık 5 yıldır araştırma yapıyoruz. Geçen yıl 2 defa Çin'e gidip geldik. Nisan ayında Almanya’da incelemelerde bulunduk. Oralardaki fuarlarda da incelediğimiz ürünler ve uygulamalar sonucu tesisi kurmaya karar verdik.” (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com