Afyonkarahisar'da gece radar uygulaması başladı

Afyonkarahisar'da  gece radar uygulaması başladı
mniyet kemeri uygulaması ile dünyaya örnek olarak gösterilen kentlerden birisi haline gelen Afyonkarahisar’da, şimdi de aynı başarının hız kontrolünde de sağlanması için gece görüş sistemine sahip radar ile birlikte gezici radar uygulaması başlatıldı.

Emniyet kemeri uygulaması ile dünyaya örnek olarak gösterilen kentlerden birisi haline gelen Afyonkarahisar’da, şimdi de aynı başarının hız kontrolünde de sağlanması için gece görüş sistemine sahip radar ile birlikte gezici radar uygulaması başlatıldı. 
İçişleri Bakanlığı'nda kurulan ‘Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu’ tarafından 2013-2014 yıllarının emniyet kemeri ve hız kontrolü yılı ilan edilmesinin ardından, bu kapsamda Afyonkarahisar’da başlatılan çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor. Hız kontrolünün sağlanması için Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube Müdürlüğü görevlileri şimdi de, gece görüş radar uygulaması ile birlikte ve gezici radar uygulaması başlattılar. Kentin muhtelif bölgelerinde başlatılan uygulama ile birlikte, araçların hız kontrolünü sağlamaya çalışan yetkililer, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarını en aza indirmeyi hedefliyorlar.

RADAR AYNI ANDA 2 ARACI TESPİT EDEBİLİYOR

Afyonkarahisar’da hız kontrollerinin aratarak devam edeceğini kaydeden Trafik Şube Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri, kentte ilk defa uygulanmaya başlanan gece görüş ve gezici radar sistemlerini basın mensuplarına tanıttılar. Özellikle geceleri araç sürücülerinin daha hızlı araç kullandıklarını ve bunlarında trafik kazalarına adeta davetiye çıkardığının altını çizen yetkililer, gece görüş radar uygulamasıyla bunun büyük oranda önüne geçileceğini söylediler. Gece radar uygulamasının gündüz yapılan radarla hız kontrolü uygulamasından hiçbir farkının olmadığını belirten yetkililer, gece radarının aynı anda 2 aracın hızını denetleyebildiğini ve plaklarını tespit ederek araçlara gerekli kanun doğrultusunda cezai işlem yapıldığını vurguladılar.

SİSTEM HER YERDE KULLANILABİLECEK

Radarın gece karanlığına göre geliştirildiğini ve hız tutkunu sürücülerin bundan kurtulmasının imkansız olduğunu anlatan yetkililer, sistemin hız yapan araçları yaklaşık 1,5 kilometreden tespit edebildiğini kaydetti. Sistemin Afyonkarahisar’da her an her yerde kullanabileceğini söyleyen yetkililer, amaçlarının sürücülere ceza kesmek olmadığını, onların can ve mal güvenliklerini sağlamak olduğunu kaydederek, sürücülerin geceleri de hız konusunda artık dikkatli olmalarını istediler.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com