Afyonkarahisar’da mühimmat depo patlaması

Afyonkarahisar’da mühimmat depo patlaması
Afyonkarahisar’da 5 Eylül 2012 tarihinde Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda meydana gelen mühimmat deposu patlamasının ardından, bölgeye yakın yerleşim yerlerinde halen bombalar çıkıyor.

 Afyonkarahisar’da 5 Eylül 2012 tarihinde Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda meydana gelen mühimmat deposu patlamasının ardından, bölgeye yakın yerleşim yerlerinde halen bombalar çıkıyor.

Afyonkarahisar’a bağlı Ataköy'de bulunan Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda, 5 Eylül 2012 tarihinde, akşam saatlerinde yapılan cephanelik sevkıyatı sırasında patlama meydana gelmiş ve 25 asker hayatını kaybetmişti. Patlama sonucunda depolarda bulunan obüs topu, el bombası ve mayın gibi patlayıcılar yaklaşık 5 kilometrelik bir alana yayılmış, kışla çevresindeki yerleşim birimleri de büyük zararlar görmüştü. Meydana gelen patlama sonrası bomba imha ekipleri, polis ve jandarmadan oluşan ekipler, çevreye dağılan mühimmattan vatandaşların zarar görmemesi için uzun süre bölgede arama çalışmaları yaparak, buldukları mühimmatları imha etmişlerdi.

Patlamanın ardından 8 ay geçmesine rağmen bölgeden halen mühimmat çıktığını söyleyen Ataköy Muhtarı Muharrem Özdemir, olay bölgesine yakın Kışlacık köyünde iki gönce 2 adet el bombası bulunduğunu ve köy muhtarının hemen yetkililere haber vererek bombaları toplattığını kaydetti. Özdemir, “Bunlar toprağa gömülmüş, kamufle olmuş bombalar” dedi.

"OKULA GİDERKEN HALEN KORKUYORUZ"
Patlama sonrasında deponun kaldırılması için Başbakanlığa ve Milli Savunma Bakanlığı’na verdikleri dilekçeye de cevap geldiğini söyleyen Muhtar Özdemir, “Gelen cevapta, ‘kışlanın kaldırılması için gerekli çalışmalar yapılıyor’ deniliyor. Gelen cevapta şehirler içinde kalan ana mühimmat depolarının kaldırılması için gerekli çalışmalar yapılıyor deniliyor. Burası bir yerleşke ve biz kışlanın buradan kaldırılmasını istiyoruz. Patlamada şehit olan 25 asker bizim de şehidimiz, ama bizim vatandaşlarımızdan da 300-500 kişi ölseydi iyi mi olurdu. Şimdi ortalıkta bir sükunet var. Yalnız çocuklar okula giderken çok korktuklarını söylüyorlar. Ben okula gidip müdürü ziyaret ettiğimde çocuklar ‘halen korkuyoruz’ diyorlardı” diye konuştu. Çocuklar da, "Korkmadan okula gitmek istiyoruz" dediler.

Ataköy Muhtarı Muharrem Özdemir, ayrıca patlamanın ardından çevrede bulunan 183 binada meydana gelen hasarların da 15 gün içerisinde yapılan çalışma ile Afyonkarahisar Valiliği tarafından ödendiğini ve bunun için teşekkür ettiğini söyledi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com