Afyonkarahisar'da Türkiye'nin en büyük tıbbi bitkiler merkezi açılacak

Afyonkarahisar'da Türkiye'nin en büyük tıbbi bitkiler merkezi açılacak
Afyonkarahisar'da kurulacak olan Türkiye'nin en büyük tıbbi aromatik bitkiler merkezi, hem turizme hem de eğitime katkı sağlayacak.

Afyonkarahisar'da kurulacak olan Türkiye'nin en büyük tıbbi aromatik bitkiler merkezi, hem turizme hem de eğitime katkı sağlayacak.
Eskişehir Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü'ndeki seminere katıldı. Afyonkarahisar'da 2007 yılından bu yana önemli işlerin yapıldığını belirten Mere, kentin artık ormancılık alanında da geliştiğini ifade etti. Mere, "Biz ormansız alanlarda çalışıyoruz. Özellikle çalışma yaptığımız sahalar orman dışı sahalar. Sivrihisar'dan buraya gelinceye kadar çıplak arazi. Bunlar bizim iş alanımıza girdiler. Ağaçlandırma bizim en önemli işlerimiz arasında. Dolayısıyla bundan
sonraki yıllarda özellikle Afyonkarahisar'da orman teşkilatının daha fazla işi var" dedi.
Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı 6 adet ve Dinar Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı 3 Orman İşletme Şefliği'nin bulunduğunu dile getiren Mere, yapılan ağaçlandırma ve iyileştirme sonucunda ormanlarda 89 bin 322 hektar alanlık artış sağlandığını bildirdi. Mere, bu artışın yüzde 22 olarak gerçekleştiğini belirtti.
Türkiye'de en fazla alım garantili fidan üreten ilin Afyonkarahisar olduğunu dile getiren Mere, "2010 yılında 618 bin adet fidan, özel üreticilerden satın alınmıştır. 2011 yılında 3 milyon 790 bin adet fidan üretilmesi için 286 adet özel üretici ile sözleşme yapılmış olup, satın alma çalışmaları başlamıştır. 20 Aralık tarihi itibari ile 1 milyon 100 bin adet fidan satın alınmış, 1 milyon 815 bin TL ödenmiştir. Geriye kalan 2 milyon 690 bin fidanın teslim alınması için 18 kişilik tespit heyeti
oluşturularak, yıl sonuna kadar üreticilere 4 milyon TL daha ödenerek toplam 5 milyon 815 bin TL ödenmiştir" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK TIBBİ BİTKİ MERKEZİ
Türkiye'nin en büyük tıbbi bitkiler merkezini Afyonkarahisar'da kuracaklarını açıklayan Mere, dünyada henüz böyle bir örneğin olmadığını anlatarak, "Bu projeyle ilgili olarak küçük çaplı örnekler var. En iyisi Zeytinburnu Belediyesi'nin çalışması. Ancak bu proje, onun da üstünde. Bunu yaparken oradaki hocamızla birlikte çalıştık. Bunun her safhasından Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu'nun da bilgisi var" diye konuştu.

TÜRKİYE'YE TOHUM AKTARIMI YAPILACAK
Bu yıl içerisinde Afyonkarahisar'da yapılması planlanan tıbbi bitkiler merkezi içerisinde, eğitim salonları, idari bölümleri, toplantı salonları, tohum saklama bölümleri gibi pek çok yerin bulunacağını anlatan Mere, şöyle devam etti:
"Buradaki amacımız tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtımı. Bunun bahçesi de olacak. Her bir adacıkta bir bitki yetiştireceğiz. Burada bu bitkilerin tohumlarını merkezde saklama yerleri var. Daha sonra buradan Türkiye'ye bu bitkilerin tohumlarının sevkini yapacağız. Biz sadece orman kurmuyoruz. Bütün tıbbi bitkilerin yetişeceği yerleri de yapacağız. Tohum üretim merkezimiz olacak. Belki yüzlerce türü biz burada yetiştireceğiz. Özellikle orta Anadolu, Afyonkarahisar ve Eskişehir Türkiye'nin en endemik otsu
bitkilerinin olduğu merkez. Burasının merkez olması önemliydi. Henüz ihale sürecine girilmedi. Bu sene bunun inşaatına başlanacak. Tamamlandığında, Türkiye'nin en önemli tıbbi aromatik bitkiler merkezi olacak."

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN TATBİKAT MERKEZİ OLACAK
Tıbbi bitkiler merkezinin bir özelliğinin de elektrik üretecek olmasını anlatan Mere, "Güneş enerjisi ve rüzgarın da kullanıldığı bir sistem var. Elektrik hattını elektrik dağıtmak için çekeceğiz. Burada hayvanat bahçesi de oluşacak. Afyonkarahisar bizim turizm kentimiz. Burası bir ziyaret merkezi olacak. Otellere gelen insanlara gezilecek alanlar oluşturuyoruz. Üniversitelerimizin eğitsel anlamda kullandığı bir merkez olacak. Otsu bitkiler nezdinde bir tatbikat merkezi olacak" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com