Afyonkarahisar'lı Gazeteciler kutsal emanetleri ziyaret etti

Afyonkarahisar'lı Gazeteciler kutsal emanetleri ziyaret etti
Afyonkarahisar'lı Gazeteciler 'Kutlu Doğum Haftası' nedeniyle ayda 10 bin kişinin ziyaret ettiği Mevlevi Türbe Cami ve müzesini ziyaret etti.

Afyonkarahisar'da görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan 'Kutlu Doğum Haftası' nedeniyle ayda 10 bin kişinin ziyaret ettiği Mevlevi Türbe Cami ve müzesini ziyaret etti.
Türbe Cami İmam Hatibi İlyas Killi ve Mevlevihane personeli, basın mensuplarına tarihi cami ve içerisinde bulunan zatlarla ilgili bilgi verdi. İmam Hatip Killi, ayda 10 bine yakın kişinin ziyaret ettiği tarihi caminin Mevleviliğin Konya'dan sonra ikinci merkezi olduğunu belirterek, Mevlana'nın torunlarından Sultan Divani'nin de bu camide bulunduğunu söyledi. Killi, şöyle konuştu:
"Cami Abdülhamit Han Hazretlerinin özel ilgisine mazhar olmuştur. Caminin giriş kapısını kendi elleri ile yaparak Afyon'a göndermiş. Caminin tamiri için büyük ödenek göndererek (on dört bin altın harcanarak) büyük bir onarım daha geçirmiştir Günümüze kadar esaslı hiçbir müdahalede bulunulmamış camii ve sema alanları orijinalliğini muhafaza etmiştir. Afyon Mevlevihane'sinde 'Semahane ve Mescid' manzumenin en eski ünitesidir. Bu ünitenin orijinal yapısı çeşitli sebeplerden dolayı değişik dönemlerde yapılan tamiratlar ve ilaveler ile yeni şekiller almıştır."
SANAL ORTAMDA GEZİLEBİLECEK
Her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği caminin artık sanal ortamda da 3 boyutlu olarak gezilebileceğini bildiren Killi, 'www.sultandivanimuzesi.com' adresinden ulaşılabilen sayfada, Hz. Mevlana'dan Sultan Divani'ye, Afyonkarahisar ve Mevleviliğe dair bilgilerin yanı sıra müze ile ilgili basında çıkan haberler, ziyaretçiler gibi bilgilere de erişilebildiğini anlattı.
İlyas Killi, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle bir takım etkinlikler düzenleyeceklerini belirterek, "Camimizde Türkiye'de dereceye giren hafızlarımız tarafından Kur'an-ı Kerim okunarak 'Kardeşlik Paylaşmaktır' konulu sunum yapılacaktır. Ayrıca, 101 hatim duası, Sakal-ı Şerif ziyareti, çıkışta da kalem hediye ve lokum ikramımız olacaktır. Bunun dışında camimize yakın olan anaokulu ve ilköğretimler ziyaret edilerek öğretmenlerimize ve öğrencilerimize İslam'ın kardeşlik mesajını iletmek istiyoruz" diye konuştu. Killi, ayrıca hafta münasebetiyle fakirlere gıda paketi dağıtacaklarını kaydetti.
Basın mensuplarına camide bulunan kutsal emanetlerden Sakal-ı Şerif ve peygamberimizin kabrinin bulunduğu yerden getirilen toprak ziyareti yaptırıldı.
Basın mensuplarının bu ziyaretinde Basın İlan Kurumu Afyonkarahisar Şube Müdürü Burak Orhan da yer aldı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com