Afyonlu hasta tıp literatürüne girdi

Afyonlu hasta tıp literatürüne girdi
Afyonkarahisar’da Remzi Alıcı (58) isimli hastanın kalp zarına kadar yayılarak yapışan 13 santim uzunluğundaki tümör 3,5 saat süren ameliyatla başarılı bir şekilde çıkartıldı.

Vakanın dünyada bir ilk olduğu belirtildi.

Afyon Fuar Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Ümit Duman, kalp tümörlerinin kalpte görülmesinin normal olduğunu ancak, kalbi koruyan zara yayılarak yapışmasıyla birlikte böbreklerde protein kaybına neden olmasının tıp literatürde bir ilk olduğunu söyledi.

Duman, hastanın yaklaşık bir yıldır böbreklerden protein kaybettiğini belirterek, "Başka hastanelerde araştırması yapılmış bize geldiğinde ilk muayenesinde kardiyolojide yapılan EKO’da sağ kulakçıktan sağ karıncığa uzanan büyük bir kitle uzandığını tespit ettik. Ameliyatla birlikte 13 santimlik büyük bir kitleyi çıkarttık. Tümörün kalp zarına yayılması ve sarması bu haliyle dünyada ilk vaka diyebiliriz." dedi.

Duman, bu tür tümörlerin normalde yayılım göstermediğini, kalbi koruyan zara gitmediğini ifade ederek, bu haliyle lokal bir yayılım gösterdiğinden literatürde ilk vaka olduğun anlattı.

Başarılı operasyonla sağlığına kavuşan Remzi Alıcı, son bir yıldır böbreklerde protein kaybına bağlı olarak el ve ayaklarında aşırı şişmeler meydana geldiğini söyledi.

Çeşitli hastanelerde nefrojoli bölümünde böbrek biyopsisi yaptırdığını ifade eden Alıcı,"Ancak, herhangi bir teşhis koyamadılar. Bir yıl boyunca çeşitli hastanelerde tedavi olmaya çalıştım. Ve en sonunda Özel Fuar Hastanesine göz muayenesine gittiğimde sağlık taraması yapıldı. Yapılan tetkiklerde böyle kitle tespit edildi. Sağlığıma kavuştuğum için mutluyum." diye konuştu.

Aynur Alıcı da eşinin başarılı bir ameliyat sonrasında yeniden hayata dönmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Alıcı, doktorların ameliyata girmeden önce eşine yüzde 5 şans tanıdıkları belirterek, hastalığın dünyada bir ilk olduğunu ancak şimdi şikâyetlerinin geçtiğini anlattı.

Alıcı, "Eşim servi şoförüydü. Her gün öğrencileri taşıyordu. Doktorların dediğine göre; her an bir kalp krizi geçirerek kaza yapma riski varmış. Afyonkarahisarmızda da bu tür ameliyatların yapılabilmesi bizleri oldukça sevindirdi. Artık büyük şehirlerin yolunu tutmanın bir anlamı olmadığını anladık." dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com