Ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor

Ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor
Çevre ve Orman İl Müdür Vekili Mehmet Tahan, Afyonkarahisar açısından oldukça hayati önem taşıyan ağaçlandırma çalışmalarının uygulamalarına devam edildiğini bildirdi.

Çevre ve Orman İl Müdür Vekili Mehmet Tahan, Afyonkarahisar açısından oldukça hayati önem taşıyan ağaçlandırma çalışmalarının uygulamalarına devam edildiğini bildirdi.
Yazılı bir açıklama yapan Çevre ve Orman İl Müdür Vekili Tahan, özel ağaçlandırma ormanı, bal ormanı ve tıbbi aromatik bitkiler yetiştirme alanları şeklinde, Afyonkarahisar'daki projelerin devam ettiğini kaydetti. Ağaçlandırma çalışmaları için öncelikle yeterli ve kaliteli fidan yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Tahan, bu maksatla seçilen ormanlardan ve tohum bahçelerinden toplanan üstün nitelikli tohumlarla, fidanlıklarda bakanlığa her yıl milyonlarca kaliteli fidanın yetiştirildiğini kaydetti.
Afyonkarahisar'ın Sandıklı ve Şuhut ilçelerinde bulunan fidanlıklarda, fidan üretimi yapıldığını bildiren Tahan açıklamasında, yetiştirilen fidanların, ağaçlandırma, erozyon kontrolü, yeşil kuşak çalışmaları ve yanan ormanlık alanlarda kullanıldığını, Afyonkarahisar'da uygulamasına başlanan Sözleşmeli Fidan Yetiştiriciliği Projesi ile fidan üretimine başlandığını ifade etti.
Tahan ağaçlandırma çalışmalarının, yetişme ortamı özellikleri, toprağın mutlak ve fizyolojik derinliği, ana kayanın türü ve yapısı, eğim, topoğrafya, taşlılık, kayalık gibi faktörler dikkate alınarak işçi veya makine gücü ile yapıldığını belirttiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
'Ağaçlandırmada kullanılacak bitki türleri, çalışmanın yapılacağı bölgeye ait neslini devam ettirebilecek türler olmalıdır. Geniş alanların tek bir türle ağaçlandırılması yerine çok türle yapılan ağaçlandırma; doğal dengenin korunması ve biyolojik çeşitliliğin devamlılığı açısından daha uygun olacaktır. Ağaçlandırma yapılan alanlara dikilen fidanlarda büyüme ve gelişme ilk yıllarda yavaştır. Dikimden sonra özenle bakım ve koruma gerektirmektedir. Ağaçlandırılan sahaların orman görünümüne kavuşabilmesi için en az 10 -15 yıl geçmelidir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com