Ağaçlandırma sahaları rehabilite ediliyor

Ağaçlandırma sahaları rehabilite ediliyor
Gediz Kaymakamlığı ile Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma sahalarının rehabilitasyonu ve yeşillendirmeye hız verildi.

Gediz Kaymakamlığı ile Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma sahalarının rehabilitasyonu ve yeşillendirmeye hız verildi.
Dünya Ormancılık Günü kutlaması için Yenikent Kayabaşı Mevkisinde bulunan ağaçlandırma sahasına giden Gediz Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ile Orman İşletme Müdürü Nurettin Dağdelen, buradaki dikime hazır edilen bölüme 40 ceviz, 100 fıstık çamı, 30 servi, 70 sedir, 50 badem ve 10 adet dişbudak ağacı fidanı diktiler.
Dünya Ormancılık Günü dolaysıyla bir konuşma yapan Gediz Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, dünyada ormanların hızla yok edilmesi ve doğal dengenin bozulmasıyla çok acı felaketlerin yaşandığını söyledi.
Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, dört mevsimin aynı anda yaşandığı ve doğal zenginlikler bakımından dünyada ender ülkelerden biri olan Türkiye'nin ağaç katliamından kurtarılarak belli bir program dahilinde mevcut bitki örtüsünü güçlendirmesi gerektiğini ifade etti.
Muratdağı ve Akdağ arasında etrafı ormanlarla çevrili olan Gediz'in mevcut ağaçlandırma sahaları ve yeni açılacak alanlar ile diğer yeşillendirme alanlarında hızlı bir şekilde rehabilitasyon çalışması yürütülmesi gerektiğini kaydeden Kaymakam Çorumluoğlu, 'Kaymakamlık, Orman İşletme Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı işbirliğinde yürütülen ağaçlandırma çalışmaları, başta erozyonla mücadele, ağaçlandırma sahalarının rehabilitasyonu ve yeşillendirmenin genişlemesinde büyük önem arz etmektedir. Yeşil bir dünya için, çölleşmeye karşı durabilmek için bu çalışmalara hız vermeliyiz' dedi.
Gediz Orman İşletme Müdürü Nurettin Dağdelen de, Yenikent Kayabaşı Mevkisinde bulunan 300 hektarlık ağaçlandırma sahasının 150 hektarlık bölümünün rehabilitasyon ve ağaçlandırmasının tamamlandığını kalan 150 hektarlık bölümün de en kısa sürede bitirileceğini söyledi.
Diğer taraftan Kıranköy Soğuksu Mevkisinde yürütülen 80 hektarlık ağaçlandırma çalışmasının yarısının da tamamlandığını belirten Orman İşletme Müdürü Dağdelen, 2011 yılı içersinde rehabilitasyon ve dikim yapılacak olan toplam 600 hektarlık alanın hızla iyileştirileceğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com